„Фалити на болници има и досега. Сигурно ще има и за в бъдеще. Не това е най-важното. Най-важното е да направим така, че в нито един регион на страната да не остане населението без необходимата медицинска помощ. Да има равностоен достъп на хората от всички региони на страната до медицински грижи“, каза Ананиев.
Той уточни, че болниците в момента са търговски дружества и държавата няма право да опрощава дълговете им. „В Закона за здравното осигуряване е казано какво може да прави собственика на тези болници. Той може да ги подкрепя по отношение на инвестиционната политика на съответното лечебно заведение“, уточни още Ананиев. Според него не трябва да се прилагат порочни практики като такса стол. „Сградният фонд на много лечебни заведения се намира в лошо състояние. Един от приоритетите на моя екип е да увеличим инвестиционните разходи и да подпомогнем нашите лечебни заведения да подобрят битовите условия. Това го правим в момента, но не може да стане за един ден“, коментира още министър Кирил Ананиев.
Във връзка с 30 млн. лв. за равнопоставен достъп до здравеопазване, министърът уточни, че 18 млн. лв. ще бъдат за подобряване на достъпа до медицински грижи, 10 млн. лв. за лечебните заведения в отдалечените и труднодостъпни райони в страната и 2 млн. лв. ще бъдат предоставени на психиатричните звена и психиатричните отделения към лечебните заведения. „Това е само за подобряване на дейността на тези звена. Отделно правителството ангажимент около 6,5 млн. лв. да предостави за подобряване на базата и условията, където живеят хората в психиатриите“, уточни още Ананиев.