София. Еврокомисарят Кармену Вела ще постави въпроса за замърсената река Драговищица на политически разговор между ЕС-Сърбия през март 2019г. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в предаването „Тази сутрин“ по БТВ. „В края на миналата година ние бяхме с тясно сътрудничество с българския еврокомисар Ангел Джамбазски, които направи активност в ЕП. От там той поиска от еврокомисаря по околна среда Кармену Вела, който прие и каза, че ще повдигне този разговор на политическия разговор Сърбия-ЕС март тази година“, коментира Димов. Министър Нено Димов обясни, че през август месец 2016 г. България е информирана от сръбска страна за мината за добив на оловно-цинкова руда в село Караманица, която замърсява река Драговищица. „През месец октомври 2016 г. сме поискали да се включим в процедурата по ОВОС в трансграничен контекст, от тогава отговор от сръбската страна няма и те се възползват от една възможност, която дава това международно законодателство, в срок от две години този пилотен проект да не преминава през тази процедура“, посочи той, като обясни, че този срок е изтекъл преди няколко месеца. Министър Нено Димов обясни, че след това България е изпратила две писма, с които официално сме заявили искане да бъдем включени в процедурата по ОВОС в трансграничен контекст. Министърът на околната среда и водите обясни, че очаква отговор от Сърбия в края на месеца. „Получихме информация и потвърждение, че и двете писма са получени“, подчерта той и обясни, че в българските територии в 59 параметъра се следи за замърсяването на река Драговищица.
„В България няма проблем, ние всеки месец правим тези проби, включително и на границата, до където можем да стигнем“, допълни той. „Правим проби на границата и на няколко места в българската част. До момента няма превишавания в наша страна, но това не означава, че не може да има“, коментира той и посочи, че ние нямаме право да правим изследвания на територията на Сърбия.
„Това е притеснителен проблем, затова го следим и толкова внимателно. Пак казвам, използвали сме всички дипломатически канали, дори директния канал и позицията ни в ЕС и разговорите, които ще води Сърбия. Според мен би могло да се реши с пречиствателни съоръжения. Технологиите дават сериозни възможности и би трябвало този проблем да намери своето решение“, посочи той. Министър Димов каза, че за решението на проблема, България ще използва, както двустранни отношение, така и международни инструменти, като членството ни в ЕС.