София. Борбата за чистотата на атмосферния въздух е световен проблем. Основните източници на замърсяване остават непроменени – битовото отопление и транспортът. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов, в интервю за предаването „Лице в лице“ по бТВ. „Днес е Световният ден на околната среда, а специално тази година той е посветен за борба за чистотата на атмосферния въздух. Това е световен проблем. Неслучайно и преди 2 години, когато стъпих в длъжност, казах, че това ще бъде основният приоритет в рамките на моя мандат за Министерството на околната среда и водите“, отбеляза Димов. Министърът отбеляза, че голяма част от мерките в Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух за периода 2018 – 2024 г., вече са говорени и е започнало изпълнението на част от заложеното в документа. „Например той казва, че трябва да се промени Закона за чистотата на атмосферния въздух, но ние го променихме и той влезе в сила още от януари, защото самият документ беше писан дълго време, самият документ минаха повече от 6 месеца за приемането му, тъй като имаше много сериозен дебат върху ресурса, който е необходим, защото освен всички мерки, те трябва да бъдат обезпечени и финансово, в противен случай няма как да ги реализирате“, отбеляза министърът.
„Факт, че основните източници на замърсяване остават непроменени – битовото отопление и транспортът. Няма как да бъде друго, това се вижда и в общинските програми. Но това, което е факт към днешна дата – 111 млн. по ОП „Околна среда“ бяха дадени на 7 общини бенефициенти в края на миналата година. На 28-и миналия месец беше прието още 390 млн. да бъдат дадени на 11 общини, които да сменят голяма част от своя парк за обществен транспорт с електрически транспорт: електробуси, електротрамваи, тролейбуси, тоест, да премине към електричество, което е не само в полза на чистота на атмосферния въздух – шум, вибрации, цена също са елемент. Също така успяхме да договорим към края на годината потенциално нови 80 млн. лева, които да бъдат от оперативната програма за тези общини, които не можаха в първия тур да отидат за битовото отопление, да могат да кандидатстват сега. Самата тази стратегия също са предвидени 100 млн. в следващите три години в подкрепа на общините в тези мерки. Тоест, ние заварихме един ресурс около 112-113 млн. лева, в момента отиваме към 700 млн. лева – това е огромна подкрепа на общините за следващите, имайте предвид, че това е до 2024 година, когато говорим за програмата, 2023 година, когато говорим за оперативната програма, тоест, не е за една или за две години. Но това е един изключително висок ресурс, 7 пъти по-висок от този, който заварих“,коментира Димов.
По думите му данните от 2018 г. показват, че 9 от общините от наказателната процедура за миналата година са отговорили на критериите за непревишаване на нормите на фини прахови частици и цял един район – Североизточният – във Варна, Добрич и Девня на практика отговаря тази година на изискванията. „Шест от тези градове отговаряха и 2017 година. За градове, които все още не отговарят, винаги давам за пример София и Бургас, които имат от 7 години тенденция за намаляване на замърсяването, но все пак трябва да си даваме сметка, че и това е процес, който колкото по-напредваме“, добави той.
Димов отбеляза още, че е почти сигурно, че през есента ще има допълни 80 млн. за подпомагане на общините за битово отопление.