"Основните замърсители са автомобилният транспорт и битовото отопление", заяви министърът. По думите му безспорно у нас има подновяване на автомобилния парк, което е съвсем естествено. "Битовото отопление допринася над 50% за замърсяване с фини прахови частици и той е основният източник за замърсяване", коментира Димов. Според него дървата, въглищата и брикетите са част от материалите, които не са достатъчно качествени, а вредят най-много на чистотата на въздуха.
"Световната банка има две предложения за справяне с този проблем – дървата да се продават на обем, тъй като влагата тежи повече, и другото е дървата да не бъдат изсичани в последния момент, за да може да има по – дълъг период на изсушаване. Този проблем обаче има огромна социална роля, тъй като няма как да накараме хората дали да избират да дишат чист въздух, или да стоят на топло", обясни Димов.
По думите му основната тежест при мерките срещу замърсяването на въздуха е върху местната власт. „Почти всички общини имат програми, но не всички постигат резултати. Трябва да има санкционен механизъм. Не можем да говорим, че има панацея", каза още Нено Димов.