София. За 2018 г. за летния сезон бяха наети над 7,8 хил. сезонни работници от трети страни – тази година очакваме подобна и дори по-висока цифра. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на изслушването си в парламента за напредъка по приоритетите, заложени в програмата за управление на правителството в сектор „Туризъм“, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Основно предизвикателство в сектора е свързано с кадрите на туризма. В тази връзка сме предприели много стъпки“, каза Ангелкова. Тя уточни, че краткосрочните мерки по осигуряване на сезонна заетост са били промените в Закона за трудова мобилност и трудовата миграция и правилника към него. „За миналата година само за летния сезон имаше наети над 7,8 хил. сезонни работници от трети страни. Тази година също очакваме подобна цифра. Може и значително тя да се повиши“, заяви Ангелкова.
По думите ѝ успоредно с това е подписано с Министерство на труда и социалната политика за съвместно ползване на квалификация и преквалификация в сектор туризъм на Съвместния българо-германски професионален център, основно в клоновете в Царево и Смолян. Към министерството съществува и Съвет за кадрите към туризма, с който включително в момента разработваме дългосрочна концепция по отношение на заетите в сектора. В този съвет участват както представителите на Министерство на образованието и науката, МТСП, така и основно представители на бизнеса и университетските среди. Така че също продължаваме в тази посока много усилено“, допълни министър Ангелкова.
„Предстои законопроектът за Закона за туризма за изясняване на статута на националните курорти – друг основен приоритет, и разбира се управлението на морските плажове. От 2015 г., откакто Министерство на туризма ги управлява, приходите са нараснали - при 13 млн. за 2015 г. за миналата година приходите бяха 18,5 млн. лв. Значително нарасна и броят на охраняваните плажове“, отчете още министърът. Тя допълни, че предстои разглеждане на законопроекта за промени в Закона за управление на Черноморското крайбрежие, свързан с изясняването на принудителните административни мерки с цел опазване на дюните от една страна и от друга за прецизиране на всяко едно административно нарушение.
Деница КИТАНОВА