София. Нашият яд идва от това, че нашата 17-членна делегация можеше да реши пакет „Мобилност“ за целия 700-членен ЕП. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия във връзка с това, че пакетът „Мобилност“ влиза в Европейския парламент на 27 март. Попитан дали ако всички евродепутати са били на време в Европейския парламент, пакетът „Мобилност“ щеше да бъде отложен за следващия ЕП, министър Желязков посочи, че всеки член на ЕП организира така своя дневен ред, че да може да присъства на заседание и никога не е имало очакването или притеснението, че точно този път проблеми в трафика ще доведат до тази ситуация.
Желязков коментира, че вчера, в 12.00 часа евродепутатът Петър Курумбашев му се е обадил, за да съобщи, че самолетът, в който са били 7 от членовете на ЕП са задържани на летището, поради трафика във Франкфурт. „Съвместно с Ръководство на въздушното движение (РВД) осигурихме бърза писта за самолета, съответно с немското РВД, за да може да кацне на време. Именно за това, този полет беше обезпечен“, заяви министърът.
„Чухте и други аргументи, че не само проблеми, свързани с трафика в Европа са причината да не достигне този глас. Аз съм сигурен, че колегите от европейския парламент, както и ние сме доста, и причината не е поради това, че не са достигнали два гласа“, зави министърът. Той посочи, че от групата на инакомислещите са и литовците и румънците, които също не се успели да влязат в залата, като според него е възможно да е и по аналогични проблеми. „Нашият яд идва от това, че нашата 17-членна делегация можеше да реши пакетът за целия 700-членен ЕП. Ние упрекваме себе си, не търсим вината някъде другаде. Лесното щеше да бъде, ако пакетът не беше влязъл в дневен ред. Това автоматично означаваше, че ще остане за следващия мандат на парламента“, отбеляза Желязков.
По думите му сега престои по-трудното и за това има организация. „Вече не гледаме към вчерашния ден, а към утрешното гласуване. Нашите действия и на колегите от парламента са свързани с множество поправки, които да дадат, ако не алтернативни решения, които да бъдат обложени на гласуване, то създаване на необходимите предпоставки за затормозяване на работата защото и това е форма на демонстрация. Едната демонстрация е извън залата, другата ще бъде вътре в залата, с всичките варианти и вариации на текстове в отделните законодателни предложения“, коментира още той. Желязков подчерта, че първоначалното предложение на ЕП е едно, а общият подход, който е бил постигнат по време на австрийското председателство е друг. „Сега целта, която се преследва, е текстовете, които искат поддръжниците на пакета „Мобилност 1“ да излязат от парламента и да са максимално близко до тези на австрийското председателство, защото това ще даде аргумент да кажат, че има сближаване на позициите на съвет и на парламент“, каза Росен Желязков.