София. 390 млн. лева ще бъдат отпуснати за подмяна на средствата от градския транспорт в общини с високи нива на замърсен въздух. Това обяви по време на пресконференция министърът на околната среда и водите Нено Димов. Средствата ще бъдат използвани за подмяна на старите паркове с нови електробуси, тролейбуси или трамваи. Парите ще се разпределят в 10 общини, които са в наказателна процедура по числата за качеството на атмосферния въздух. Те трябва до месец юни да подадат своите заявления за участие в подпомагането. В рамките на тази година ще бъдат сключени договори с тях.
Министър Димов отчете, че замърсяването на въздуха е голям проблем за България и Европа. Почти две 2/3 от държавите в ЕС имат градове, които не отговарят на критериите на качество на атмосферния въздух. В страната ни най-голям замърсител са финните прахови частици. Според Нено Димов едно от решенията е електрификация на транспорта. Той поясни, че електропревозът и електромобилите освен, че отделят значително по-малко вредни емисии, са и по-евтини.
Като друга мярка за подобряване качеството на атмосферния въздух МОСВ ще предприеме отваряне на второ финансиране по оперативната програма за битово отопления. В нея ще могат да се включат общините, които не са участвали при първата процедура. При новото финансиране ще бъдат разпределени още 80 млн. лв. „Така на практика ще осигурим може би 8 пъти по-голям ресурс, отколкото е било предвидено в оперативната програма по време на нейното договаряне“, уточни министърът на околната среда.
Министър Нено Димов отбеляза, че България, заедно със страните от Централна и Източна Европа, ще търси възможност за финансиране от Европейската комисия (ЕК) на проекти за електромобилност в следващия програмен период.
„В разговори съм с колеги от други страни от Централна и Източна Европа, най-вече със страните от Вишеградската четворка. Ще търсим начин да активизираме по-голям финансов ресурс от ЕК за стимулиране не само на градския транспорт, но и изграждане на инфраструктура – включително т.нар. зелени коридори, които да свързват не само град с град, но и град с държава, така че да може да се стигне с електромобил от Мюнхен до Пловдив или да пътувате от Латвия до Гърция“, обясни министър Димов.
Председателят на Управителния съвет на Националния доверителен екофонд Пенка Смоленова съобщи, че фондът има значим принос за по-чиста околна среда.
„От 2015 г. насам НДЕФ е единственият източник на безвъзмездна субсидия за стимулиране използването на електрическите превозни средства. НДЕФ администрира първата национална инициатива за насърчаване използването на електромобили, което допринася за изпълнението на приоритетни политики в околната среда – подобряване качеството на атмосферния въздух, намаляване емисиите от парникови газове и на нивата на шумовото замърсяване“, отбеляза Пенка Смоленова. Тя отчете, че през 2018 г. е работено по изпълнението на 58 проекта за енергийна ефективност със 78 обекта. Изплатената субсидия е в размер на над 4,8 млн. лева.
Даяна ДЮЛГЕРОВА