София. Министерството на земеделието, храните и горите е разпратило писма до всички земеделски асоциации, които са изразили мнение в публичното обсъждане на проекта за поземления закон. Предстои от министерството да сформират работна група и да поискат удължаване на срока за внасяне на закона в Народното събрание. По време на Седмата национална среща на земеделските производители в България, която се провежда в курорта „Златни пясъци“ в района на Варна министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов посочи, че няма основания за бързане, тъй като стопанската година е в ход и ще се осъществява при сегашната рамка. Той определи темата като много трудна и деликатна, от гледна точка на многопосочните интереси в стопанисването на близо 38 милиона декара земеделски земи в страната, които се обработват и подлежат на подпомагане по различните програми.
По време на срещата на земеделските производители председателят на Комисията по земеделието и храните в парламента Десислава Танева заяви, че няма да се пристъпи към разглеждане на законопроекти, по които няма постигнат консенсус с бранша. Тя подчерта, че годишната среща на земеделските производители се е превърнала в събитие, на което се получават добър диалог и добри решения за сектора.
Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие” Живко Живков съобщи, че е готов индикативният график за плащанията през годината. Както и през миналата основните плащания ще бъдат март, април и май.
По отношение на Общата селскостопанска политика министър Порожанов коментира, че в момента има много документи, които са на дневен ред в Брюксел. Според него най-важен е този за многогодишната финансова рамка, който се обсъжда от Европейския съвет. Очакването е през октомври-ноември да има решение по нея. Това ще даде параметрите по бюджетите на всяка страна-членка на Европейския съюз по Гаранционния фонд и Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). По директните плащания за България е предвидено малко увеличение на средствата, а намалението по ПРСР може да се компенсира с национално съфинансиране. Министър Порожанов съобщи пред земеделските производители, че е провел разговори и смята, че нужните 300 млн. евро за 7-годишен период могат да бъдат осигурени, за да се запази бюджетът за развитие на селските райони.
Председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов посочи, че липсата на работна ръка се превръща в основен проблем за сектора, което изисква и нови политики за пазара на труда. От своя страна министър Порожанов изтъкна като основен проблем в българския бизнес и респективно – земеделския сектор, липсата на кадри – в животновъдство и растениевъдство. Той посочи като добър пример посетената от него по-рано през деня преработвателната дестилерия за етерично-маслени култури в Добрич. Според министър Румен Порожанов това е една изключително добра инвестиция, която ще бъде удвоена, като капацитет.
Що се отнася до връщането на собствеността на селскостопанските техникуми от страна на държавата, министърът на земеделието коментира, че не може да се създават изкуствено кадри, тъй като образователните структури, университетите и научните среди трябва да работят „с пулса” на този, който ще ползва услугата – бизнеса.
Министър Порожанов коментира и проблема с Африканската чума по свинете. Той определи темата като важна за цяла Европа. Министърът на земеделието, храните и горите добави, че в страната ни няма нови изолирани случаи на заболели животни, с изключение на няколко заразени с вируса диви прасета.