Прищина. Прищинските медии не пропускат да съобщят за заседанието, което Съветът за сигурност на ООН проведе за Косово в четвъртък вечерта, за да обсъди последния доклад на генералния секретар на международната организация Антониу Гутериш за ситуацията в най-младата държава на Балканите. Косовските средства за масова информация са единодушни – темата за 100-процентните мита за внос на сръбски стоки в страната.

Водещият ежедневник Koha Ditore цитира думите на заместник-посланика на САЩ в ООН Джонатан Коен, съгласно които окончателно споразумение между Белград и Прищина трябва да бъде постигнато през 2019 г. За тази цел обаче Косово трябва да отмени митата за сръбския внос, категоричен е американският дипломат.

На свой ред вестник Zeri привежда думите на посланика на Косово Вльора Читаку, който увери членовете на Съвета за сигурност на ООН, че страната му няма да преговаря за своята държавност.

При отразяването на заседанието изданието Bota Sot се фокусира почти изцяло върху речта на Читаку, описвайки я като „великолепна“. Отбелязва се също, че Коен е подчертал, че Временната администрация на ООН в Косово (ЮНМИК) е приключила мандата си и присъствието й трябва да бъде преосмислено. Междувременно се допълва, че германският представител в органа Кристоф Хезген е предупредил Сърбия, че единствният начин за влизането й в Европейския съюз е признаването на Косово. По въпроса за корекцията на границите Хезген е припомнил, че Берлин смята идеята за опасна за региона.
Вестникът цитира и посланика на Обединеното кралство Карен Пиърс, котйо говори за напредъка на Косово и се застъпи за по-редки срещи в Съвета за сигурност за страната, като същевременно призова лидерите на Белград и Прищина да използват възможностите, които отваря диалогът под егидата на Брюксел. „Искам и двете страни да спрат провокациите, да не увеличават напрежението", са думите на Пиърс, приведени от изданието.

RTK също цитира Пиърс, според когото решението за създаването на косовска армия е правилно. Привеждат се и думите на Читаку, че ЮНМИК няма мандат в Косово и че е невероятно, че дискусията за Косово отнема повече време от тези за Сирия, Йемен или Венецуела. Прищинският дипломат твърди, че сесиите на Съвета за сигурност на Косово са се превърнали в театър и място, в което сръбските власти разказват „приказки", в които само те вярват. Читаку също говори за трансформацията на Косовските сили за сигурност, която определи като законосъобразна и конституционна, докато по отношение на митата подчерта, че решението е отговор на бруталната кампания на Сърбия срещу Косово. Съобщава се, че Читаку е приключила речта си с думите: „Сега Сърбия трябва да се освободи от Косово“. Ръководителят на ЮНМИК Захир Танин заяви в своята реч пред Съвета за сигурност, че последният период не е допринесъл за подобряване на атмосферата в отношенията между Прищина и Белград. Той заяви, че лидерите и от двете страни са изправени пред множество предизвикателства и че има опити за дестабилизиране на ситуацията. Според него управляващата коалиция в Косово е създала критична ситуация в процеса на диалога и подчерта, че двете страни трябва да работят повече, за да проправят път към споразумение. „Важно е лидерите на двете страни да избягват действия, които биха могли да увеличат напрежението, да отменят такива решения и да намерят начини за продължаване на диалога под егидата на ЕС", цитира RTK Танин
„Подходите, ориентирани към бъдещето, са от решаващо значение за възобновяване на политическите преговори. Трябва да се направи повече за постигането на споразумение между страните и това изисква подкрепа от широк кръг заинтересовани страни, включително участието на жените в диалога”, заключава Танин.

Сръбският външен министър Ивица Дачич заяви в същото време, че решението за налагане на мита е осъдено от всички международни механизми, включително и от косовските съюзници. Той определи мярката като „драконова", която има за цел да направи живота на сръбската общност в Косово по-труден. „Решението за данъка е политически мотивирано и е предотвратило продължаването на диалога. Сърбия смята, че диалогът е единственият начин за разрешаване на открити въпроси", категоричен бе първият дипломат на Белград. Освен това Дачич заяви, че призивите за обединение на двете части на Митровица са с цел експулсиране на сърбите от града.

Превод и редакция: Тереза Герова