След като министър-председателят постигна договорка със Зиядин Села и неговата партия „Алианса на албанците“, остава да се осигурят гласовете на опозиционното крило на БЕСА, оглавявано от Билал Касами, който снощи в телевизионен ефир подчерта, че ако условията му не бъдат изпълнени, няма да гласува за конституционните промени. Условията на БЕСА, както заяви лидерът на фракцията, са в документите албанците да не бъдат записвани като македонци в графата за гражданство и Конституцията да не защитава само македонската диаспора, а диаспората на Македония.
Председателят на парламента Талат Джафери вчера вечерта прекрати заседанието, след като Заев обясни какво представляват конституционните промени, за да може, както посочи той, депутатите да получат текста от експозето на министър-председателя.
Пред народните представители Заев посочи, че Преспанския договор гарантира „македонската идентичност и език“ „македонец“, както и че „Гърция веднъж завинаги признава нашето право на самоопределение“. Той благодари на СДСМ (Социалдемократическия съюз на Македония) и коалицията – ДСИ (Демократичния съюз за интеграция), ДПА (Демократическата партия на албанците), БЕСА (крилото на Африм Гаши) и осемте отцепници от ВМРО-ДПМНЕ, които, според него, са конструктивна опозиция за разлика от останалите, както и на депутата Панчо Минов (от ГРОМ, коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ) за предложенията, които са вградени в измененията на Основния закон, както и на БЕСА на Касами и Зиядин Села от „Алианса на албанците“.
На продължението на заседанието в четвъртък депутатите трябва да утвърдят предложенията за поправките, за което е нужно обикновено мнозинство (61 гласа), за разлика от приемането и утвърждаването на самите конституционни поправки, за което е необходимо квалифицирано мнозинство (80 гласа), след което идва конституционният закон за прилагане на конституционните изменения, за който също е нужно квалифицирано мнозинство.
Преди началото на пленарната сесия в сряда, председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски потвърди, че народните представители от фракцията няма да участват в заседанието, защото не искат да придават легитимност на процеса по промяна на Конституцията, след което, заедно с част от депутатите от ВМРО-ДПМНЕ и други съпартийци, се включи в протеста пред сградата на парламента в Скопие, организиран от „Македония блокира“ и „Твърдокорени“. Независимо от призивите и исканията на демонстрантите да се обърне пред тях, Мицковски не го направи, с което си навлече освирквания и псувни.
Протестът в сряда трябваше да продължи до полунощ, но завърши веднага, след като председателят на парламента Джафери прекрати заседанието и го насрочи за четвъртък. След това организаторите обявиха нова демонстрация за следващия ден от 12 часа (13 часа българско време).
Превод и редакция: Иван Христов