Столтенберг заяви, че в разговор с премиера на Косово Рамуш Харадинай е подчертал, че планът за преобразуване на Косовските сили за сигурност в армия е взето в неподходящ момент и че е в противоречие с препоръките на много членки на НАТО, както и че ще има негативни последици върху перспективите на Косово за евроатлантическата интеграция.
Той посочи, че е предупредил Харадинай, че в случай на промяна на мандата на Косовските сили за сигурност, НАТО може да преразгледа нивото на своя ангажимент в Косовските сили за сигурност.
Премиерът Харадинай след разговори със Столтенберг е заявил, че Косово на 14 декември ще вземе "суверенно решение за трансформация на силите за сигурност в Армия на Косово".
Столтенберг каза, че е обсъдил със сръбския президент Александър Вучич необходимостта от намаляване на напрежението и добави, че НАТО се ангажира със сигурността и стабилността на Косово чрез мисията на КФОР.
Канцеларията на президента на Сърбия съобщи, че Вучич и Столтенберг са се договорили да останат "в постоянен и пряк контакт", както и Армията на Сърбия отново да установи всекидневни контакти със силите на КФОР в Косово, за да обменят информация и да следят развитието на събитията .
Сръбският президент в телефонен разговор "се запознал генералния секретар Столтенберг с проблемите, пред които Сърбия е изправена и особено сръбския народ в Косово и Метохия, поради ирационалния ход на Прищина да наложи мито от 100 процента от Сърбия, противно на договорите" се посочва в изявление.
Вучич изрази безпокойство заради намеренията на Косово да създаде армия и опасността, която тази стъпка носи за оцеляването на сръбския народ в Косово и сигурността на Сърбия, както и за мира и стабилността в региона и "благодари на генералния секретар на НАТО за позицията, че не е време за формиране на армия в Косово ", се казва в изявлението.
Йенс Столенберг е отбелязал колко високо оценява приноса на Сърбия за мира и стабилността в региона, пише МКД
Превод и редакция: Юлиян Марков