Париж. Разширяването на ЕС на Балканите е блокирано от Париж, Берлин и Хага, под това заглавие парижкият вестник Le Monde обяснява решението на 28-те държави-членки да отложат решението за преговори до октомври тази година, цитира изданието „МКД“.
Северна Македония и Албания, признати за кандидати за членство в Европейския съюз, все още ще чакат, дори ако вратата, която се надяваха да отворят тази пролет, да водеше само до първите преговори. Франция, Германия и Холандия във вторник, 18 юни, не одобриха принципа за започване на преговори за присъединяване в Люксембург, които биха имали голямо символично значение за тези две страни. Това изисква единодушие на двадесет и осемте държави-членки на ЕС ”, пише Le Monde.
Въпросът за разширяването на ЕС с шестте страни от Западните Балкани остава въпрос на разделение между държавите-членки и те оставиха възможността за решение до октомври, като в същото време приеха двадесет и две страници на заключения относно разширяването и предпоставките за всички кандидати, пише изданието.
През 2018 г. страните, които се противопоставиха на започването на преговори, призоваха за загриженост относно корупцията, борбата с организираната престъпност и зачитането на върховенството на закона в Северна Македония и Албания. Преди две седмици обаче Европейската комисия даде положително становище по тези въпроси, след като оцени напредъка, постигнат от Скопие и Тирана.
Наскоро председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер призова "да не се играе с този трагичен регион", който е преживял кървави конфликти, но призна, че споразумение за започване на преговорите в Люксембург не е вероятно, тъй като националните парламенти (на някои от страните) трябваше да вземат решение и защото, както каза той, промяната в позицията на Франция и Германия е "невъзможна мисия".
Бундестагът всъщност все още не е одобрил започването на преговори, което позволява на нежелаещите държави-членки да намерят убежище. Холандският парламент отхвърли идеята за решение за Албания през 2019 г. Що се отнася до Франция, тяхната линия е: „Няма разширяване без увеличаване на интеграцията вътре в Съюза. Тук трябва да посочим нейната стратегията за балканските страни: „как да ги "свържем" с Европа, без да обещаваме членство?“ - обяснява престижният парижки вестник.
Le Monde представя позицията на френската дипломация и подчертава, че най-силните поддръжници на разширяването са Унгария, Полша и Италия, които се ръководят от популистки партии, които подкрепят разпадането или, във всеки случай, отслабването на институциите на ЕС и , подобно на Лондон по-рано, използват приемането на нови членове като полезен инструмент за постигане на техните цели.
Според френския вестник привържениците на Скопие и Тирана призоваха за започване на преговори за присъединяване и за зачитане на "доверието в политиката на разширяване". Те също така заявиха, че това е "важен мотивиращ елемент за целия регион" и необходимостта ЕС да укрепи устойчивостта на тези страни към "отрицателен натиск от други участници", намеквайки за Русия.
Превод и редакция: Юлиян Марков