Смолян. 259 са децата от община Смолян, които са родени през 2012 година и би следвало да постъпят в първи клас през новата учебна година. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Смолян Момчил Николов, секретар на Община Смолян. Той уточни, че в детските градини, приемът е целогодишен, като в Смолян и околните села няма специална процедура за записване. Изключение има само при подлежащите на записване 5 и 6-годишни деца, които трябва задължително да тръгнат на детска градина, подчерта Николов. Той уточни, че в края на май, децата, които завършват детска градина трябва да получат удостоверения за училищна готовност. „В тях е записано какво са постигнали като резултат, дали имат някакви пропуски, на които в училище трябва да се обърне внимание. След това могат да се записват в училище“, допълни Николов.
Той посочи, че в Община Смолян има система за прием в първи клас, свързана с постоянния и настоящ адрес на децата. „Тя е гласувана от Общински съвет, но при нас броят на децата всяка година намалява и тази система е малко условна. В големите градове се прилага с оглед на това, че желаещите за всяко училище са повече от възможностите на училището да ги приеме. При нас този феномен го няма – училищата имат големи възможности, а броят на децата е нисък. Начертали сме граници, които са на приблизително равни разстояния между две съседни училища, но няма как да се приложи, защото няма нужда от прилагане на това“, обясни Николов.
Той заяви, че функционира механизъм за обхват на децата в образователната система чрез комисия от членове от различните институции като Регионално управление на образованието, Община Смолян, социалните служби, полицията и директорите са длъжни да докладват за всяко дете, което има натрупани неизвинени отсъствия. Николов отбеляза, че над 10-15 семейства от община Смолян вече имат наложени глоби на този етап заради отсъствия на децата им от училище. „Някои са с първа глоба 50 лв., втората е с максимум 500, ние налагаме 300, но не сме далече от мисълта да минем на варианта от 500 лв., защото в крайна сметка, децата трябва да влязат в училище“, подчерта Момчил Николов.
Той поясни, че в момента, в който получат писмо от училището, че има деца, които не са в училище, институциите започват да ги търсят и отиват на място. „Глобите са наложени най-вече на семейства от ромски произход и са за тази учебна година, механизмът се прилага от началото на тази година, но ние механизма с издирването на първокласниците го прилагаме от 5-6 години. Всяка година виждаме списъка на подлежащите, до 15 октомври училищата ни връщат списък със записаните, сравняваме двата списъка, установяваме има ли липсващи и започваме да ги издирваме“, обясни Николов.
Той посочи, че по данни на министъра на образованието Красимир Вълчев, над 10 000 деца са влезли обратно в образователната система, в резултат на прилагането на този механизъм за обхват. „При нас не е толкова трагично положението като в големите градове, където има големи ромски общности. При нас тя е малка, но и тук има деца, които не посещават училище и затова правим всичко възможно да ги върнем обратно в клас“, отбеляза Николов. По отношение на събираемостта на наложените глоби, той коментира, че при нужда те може да се събират и от НАП. „За първите глоби от 50 лв. е възможно да им се размине, но другата, която е за повторно нарушение не ми се вярва, че държавата ще ги остави. Това са много глоби и са голям ресурс. Държавата търси варианти и детските надбавки да се спират, ако не се ходи на училище. Работи са в тази насока и се надявам да успеят“, каза още Николов.
Нели ГЕРГЬОВСКА