Смолян. В община Смолян има две институции за лица с психични разстройства в селата Петково и Ровина, на които през 2018 г. са извършени три проверки от Хелзински комитет, омбудсмана и Агенцията за социално подпомагане. Това каза на пресконференция в Смолян секретарят на Община Смолян, Момчил Николов, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Смолян. По думите му, при проверките са установени малки недостатъци и дребни дефекти в мазилката, мухъл на места и липсата на рампа в Петково, която веднага след това бе изградена. „Мнението е, че това са най-добрите домове за лица с психични разстройства в страната“, подчерта Николов.
Той допълни, че в Дома за стари хора във Фатово има настанени 90 човека. Предстои изграждането на Дневен център за възрастни хора с деменция, който трябва да е част от комплекс за стари хора. Функцията на Центъра ще бъде хората да водят в него през деня възрастните си близки, които не могат да останат сами в къщи. След време предстои да се допълни услугата с Дневен център за възрастни и два центъра за настаняване от семеен тип, допълни Николов
Той посочи, че Дневен център „Звънче“ вече е разделен на две – за деца и младежи с 36 лица и за пълнолетни – 12 лица и е обединен в комплекс за социални услуги. В община Смолян функционират Центрове за настаняване на деца от семеен тип от 3 до 12 и от 12 до 18 г. Наблюдаваното жилище е било закрито, тъй като няма настанено лице повече от три месеца. „Няма деца, които да извеждаме през следващите 2 години от ЦНСТ и не би трябвало държавата да плаща за това. Въпреки това има възможност като дойде момент за извеждане на дете, да се открие отново с решение на Общински съвет и АСП“, уточни Николов.
По проект за услуги за ранно детско развити е, в центъра в квартал „Каптажа“ в Смолян, над 760 деца до 7 години получават различни услуги. От миналата година, ръководството на услугата приемна грижа за областта е в община Смолян. Повече от приемните семейства са тук, като те са над 30 и отглеждат деца изведени, от семейства, които поучават закрила. Николов добави, че в звено за личен и социален асистент, както и домашен помощник има 175 потребители на услугата, като за тях се грижат 154 асистенти. 32 жители на Смолян са включени в услугата домашен социален патронаж. Осигурява се топъл обяд на 170 потребители от уязвими групи, които не могат да осигурят прехраната си. В детска кухня са записани 210 деца от 10 месеца до 3 години. 15 са пенсионерските клубове, които Община Смолян подпомага всяка година, като в тях има 1159 членове. Общината подпомага и шест организации на хора с увреждания с 1649 лица в тях. С решение на Общински съвет ежегодно си отпускат 15 000 лв. на хора изпаднали в нужда, които отиват за закупуване на дърва, плащане на сметки за ток, лекарства и други. 3000 лв. са осигурени за столетници в община Смолян. комисия по ин витро функционира в общината за трета година функционира. „Още няма бебе по програмата, но упорстваме, хората също и дай боже скоро да има резултат. 5000 лв. даваме на година на двойки с репродуктивни проблеми. Тази година дори и повече – четири двойки са подпомогнати, като 3 от тях получиха по 2000 и една 1000 лв. за процедури“, уточни Николов. Дой каза още, че има девет програми за заетост, по които Общината кандидатства, като по тях са назначени 117 лица.
Нели ГЕРГЬОВСКА