Те бяха разделени в отбори по четирима и трябваше да измислят и представят бизнес модел по темата „Назад към бъдещето – използване на даденостите на природата за бизнес“. Победители станаха единадесетокласникът Николай Николов от Националната търговска гимназия в Пловдив и дванадесетокласниците Магдалена Боцева от НФСГ, Айсер Челеби от Професионалната гимназия по икономика в Смолян и Антон Станков от Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Кюстендил. Предлаганите от тях битови пособия от смола може да заместят изцяло пластмасовите, да се използват за многократна употреба и да се разграждат ефективно в природата.
„Епоксидната смола е ресурс, който се добива при естествен природен процес на иглолистните дървета. Това го прави напълно екологичен. В дълбоката древност е бил добре познат и широко използван от хората“, обясниха учениците и допълниха, че целта им е екологични прибори да има във всеки дом, да се предлагат от търговците на дребно и от предприятията за бутилиране на вода. Четиримата победители в състезанието ще бъдат приети без изпит в специалност „Предприемачество“ на УНСС.
На старта му всички участници получиха грамоти за участие от заместник-министъра на образованието и науката Таня Михайлова. Тя посочи, че предприемачеството не е просто учебен предмет, а микс от компетентности, които ще помогнат на учениците да се реализират. „За изпълнението на една идея трябва не само смелост, но и способност да анализираш къде си сбъркал и как може да подобриш процеса“, каза още заместник-министърът.