Париж. Европейските приятели на Путин – Марин Льо Пен отказа да посети Крим е озаглавена статия в руския вестник “Московский Комсомолец“.
Марин Льо Пен, ръководител на крайно дясната партия „Национално обединение“ (бивш Национален фронт), е чест гост в Русия и многократно прави изявления в подкрепа на политиката на Путин. Едно от последните: „Поради факта, че Европейският съюз се е заел с изолацията на Русия, много хора смятат, че там е все още като в СССР. Но Русия не е СССР, тя е голяма страна, голяма и модерна. "
Точно преди първия тур на президентските избори във Франция във Франция, Льо Пен посети Москва и се срещна с Владимир Путин. „Новият свят, който сега се появява пред очите ни, вече е изправен пред две големи предизвикателства - глобализма и ислямския фундаментализъм“, каза тогава Льо Пен. "За да преодолеем тези предизвикателства, нашите две нации трябва да обединят усилията си и да им дадат подходящ отпор." Тя също така отново се изказа срещу анти-руски санкции, наричайки ги "глупави".
Льо Пен отиде на втори тур, но предсказуемо загуби в него на Макрон. След това партията й се спусна във вътрешни разправии и промени името си. Преди предстоящите избори за Европейски парламент партията се е активирала, но Льо Пен е станал много по-предпазлива.
Така тя отклони поканата, изпратена до нея от Априлския икономически форум в Крим. Въпреки че по-рано лидерът на френската крайна десница твърди, че не смята анексирането на полуострова за Русия за „незаконно“, присъствието й на форума може да й навреди. Особено в светлината на факта, че нейната партия се е насочила към разширяване на електората и към скъсване на предишния й негативен образ. Дори се отказа и от войнствената дума "фронт" в името на партията.
Противниците на Льо Пен обясняват просто нейната „любов“ къмРусия: пари. Известно е, че през 2014 г. нейната партия “Национален фронт” получи заем от “Първа чешко-руска банка”, а през 2016 г. разглежда възможността за кредитиране от банка “Стратегия”. Поради това Льо Пен бе съдена за нарушение на правилата за финансиране на предизборната кампания, но разследването в крайна сметка се провали. Мнозина смятат, че кредитите от руски банки са пряко спонсорство на френската крайна десница от Путин. Самата Льо Пен се оправдава с факта, че френските банки учтиво отказват кредитите на нейната партия и трябва да взема пари от тези, които дават.
Марин Льо Пен построи своите кампании на принципа на противопоставяне на управляващия елит. Във всичко. И ако елитът каже, че Москва е лоша, а Брюксел е добра, тогава Льо Пен нямаше друг избор, освен да се застъпи за Русия. Освен това тя отчаяно страда от репутацията си на “неподаващ ръка” човек. И политикът протяга ръката си към всеки, който го протегне своята първо, особено когато става дума за голяма световна сила. Приятелството с Москва също е начин да се спечелят точки в страната. От руското ембарго за доставката на продукти от Европа пострадаха главно земеделски производители, а това е целевият електорат на националистите.

Превод и редакция: Юлиян Марков