Киев. „Меденият месец“ на президента Зеленски показа неговите слабости, пише руският вестник “Московский Комсомолец“.
Минали са един месец, откакто Владимир Зеленски, който спечели изборите в Украйна, бе официално представен с президентския боздуган (част от церемонията по встъпване в длъжност – бел.ред.). В продължение на 30 дни той успя да разпусне парламента, да освободи всички губернатори и да направи куп противоречиви изявления. Както каза руският президент Владимир Путин, човек се нуждае от много време, за да разбере какви задачи стоят пред длъжността държавен глава. Но ситуацията в Украйна не толерира забавяне, защото според самия Зеленски украинците не искат да умрат още 5 години, за да сложат край на конфликта в източната част на страната.
Още в навечерието на встъпването в длъжност на Зеленски стана ясно, че напускащите власти ще направят всичко възможно, за да превърнат управлението на новия държавен глава в "мъчение". До неотдавна те се опитваха да отложат датата, на която президентът влезе в длъжност, като се чудеха какво би било по-добре за тях: предсрочни или редовни парламентарни избори. След встъпването в длъжност, мнозинството във Върховната Рада, което все още е съставено от представители на Народния фронт и Блока Петро Порошенко, започна да блокира всички предложения на Зеленски - от уволнение на членове на правителството до закона за импийчмънт на президента и незаконно обогатяване. Дори министрите, които сами изразиха такова желание, не можеха да подадат оставка, - министърът на външните работи Павел Климкин и премиерът Владимир Гройсман. Ръководителят на СБУ Василий Грицак също не можеше да подаде оставка поради позицията на парламента, така че той просто отиде на почивка, оставяйки на мястото си Иван Баканов, приятел на Зеленски.
При формирането на президентската администрация на Украйна, Зеленски нямаше проблеми, но дори и там не мина без скандал. Андрей Богдан стана ръководител на президентската администрация. Някой го нарича един от най-добрите адвокати в Украйна, а някой - марионетка на олигарха Игор Коломойски, чиито интереси адвокатът е представлявал през последните няколко години. Връзката между Коломойски и Зеленски стана обект на специално внимание от отборa на Порошенко дори по време на втория тур на президентските избори. Първо, хумористичната програма „Квартал-95” на Зеленски се излъчва по телевизионния канал на олигарха, а второ, веднага след победата му, Коломойски се завърна в Украйна от Израел, където бе принуден да избяга от преследването на Порошенко. Сега, след като един от най-богатите хора в Украйна не крие желанието си да си възвърне контрола над Приватбанк и да финансира всички политически сили, които ще се борят с бившите власти.
На този фон екипът на Порошенко заяви, че Богдан не може да стане ръководител на президентската администрация, тъй като позицията попада в обхвата на закона за лустрацията и той е работил в правителството на Микола Азаров при президента Виктор Янукович. Но Зеленски заяви своята готовност да преразгледа скандалния закон за съответствие с Конституцията на Украйна, а критиците затихнаха.
Друг удар за наследството на Порошенко е връщането на Украйна на бившия президент на Грузия и губернатор на Одеска област Михаил Саакашвили. Зеленски реши, че врагът на предишния президент е бил несправедливо обиден, като е отнет паспорта му и му разреши да се върне в Киев. Неугасимият "Михо" отлетя в столицата на Украйна още на следващия ден след постановлението на новия глава на страната за връщането на неговото гражданство.
А какво да кажем за изборните обещания на новия президент? Зеленски дойде на власт под лозунга на обединена и неделима република, в която всеки ще живее мирно и хармонично. Оставяйки изцяло на позициите на евроинегратор и привърженик на влизането на Киев в НАТО, Зеленски подчерта, че руско-говорящите жители на страната са ценни за него, а населението на самопровъзгласената ДНР и ЛНР няма да се възприема като враг. Въпреки това, още във втория тур към бъдещия президент започна да се появяват въпроси за Донбас. От една страна, той каза, че веднага ще спре войната, но от друга страна отказа да се ангажира в диалог с Донецк и Луганск. Това противоречие ескалира след встъпването в длъжност.
Например, пътуването на Зеленски към Донбас предизвика много шум. За разлика от Порошенко, който винаги е ходил на първа линия в униформа, новият президент е облечен в цивилни дрехи. Той обаче никога не се е срещал с никое от цивилните, дори широко разпространените изявления се отнасяли само до войници, които "защитават Украйна от врага". След това, Леонид Кучма бе върнат в контактната група в Минск, която веднага заяви желанието си да вдигне икономическата блокада от Донбас и да подпише споразумение за предотвратяване ответни обстрели. Но седмица по-късно всички надежди са били погребани при предварителните условия: в ДНР и ЛНР рублата трябва да бъде изоставена и всички национализирани предприятия трябва да бъдат върнати на украинските собственици. Очевидно е, че самопровъзгласените републики могат да отидат на това само след изпълнението на политическата част от минските споразумения, но за това Киев трябва да влезе в директен диалог с Донецк и Луганск ...
Тази седмица в Париж Зеленски отново подчерта, че не е готов за преговори с “сепаратистите”. Президентът на Украйна говори за това по време на среща с френския президент Еманюел Макрон. Освен това, френският лидер първоначално смяташе, че украинският му колега иска да започне диалог със своите територии, но той отхвърли това. Освен това, дори за среща в нормандски формат, според Зеленски, трябва да бъдат изпълнени предпоставките: освобождаването на всички украински пленници и политически затворници в Русия и Донбас, прекратяване на огъня и т.н. Като се има предвид, че Украйна търси завръщането у дома, например, на „кримският терорист” Олег Сенцов и освобождаването на десетки кримски татари, осъдени за членство в Хизб ут-Тахрир, забранено в Русия, мисията изглежда невъзможна.
Сега от Зеленски не трябва да се очакват драстични стъпки по Донбас или по отношение на Русия. През юли ще се проведат предсрочни избори за Върховната Рада, в които партията „Слуга на народа” ще спечели. Нейният рейтинг нараства поради факта, че Зеленски използва най-опростената реторика. В допълнение, Украйна вече има партия, която подкрепя диалога с Русия, ДНР и ЛНР, това е „опозиционната платформа - за живот”. На „Слуга на народа“ е просто нерентабилно да се конкурира с нея на тази платформа, тъй като тогава президентската партия ще загуби гласовете на други социални групи ”, обяснява Андрей Бузаров, член на Обществената камара в Министерството на външните работи на Украйна за „Московский Комсомолец“.
Като се има предвид, че Украйна е парламентарно-президентска република, а във Върховната Рада Зеленски все още няма собствена партия, той наистина няма пълна власт. Въпреки това, според Центъра за социален мониторинг, неговата "Слуга на народа" вече се радва на подкрепа от 47,5% от избирателите. „Опозиционната платформа“ е на второ място (11%), "Батькивщина" на Юлия Тимошенко се нарежда на трето място (8,7%), четвъртата е „Европейска солидарност“ на Петро Порошенко (8.3%). Останалите партии изобщо няма да преминат в следващия парламент, смятат социолозите. В Донбас обаче хората са скептични по отношение на перспективата за пробив в прилагането на споразуменията в Минск дори след парламентарни избори.
„След победата на Зеленски на президентските избори и завръщането на Кучма в украинската група за преговори почти нищо не се е променило. Първо, за украинските преговарящи се оказа много трудно да се измъкнат от реториката на Порошенко. Те полагат големи усилия за себе си, за да спрат да крещят за "руската окупация на Донбас", но като цяло изпълненията са станали малко по-лоялни. И, връщайки се в Украйна, Кучма все още е принуден да се извинява, за да говори за вдигане на блокадата и т.н. Това означава, че същността на случващото се не се е променила ”, каза за„ МК ”официален представител на ЛНР в политическата група в разговорите в Минск. „Например, от септември 2016 г. изискваме изтегляне на войски. Пряко с Кучма е направен още един опит да се започне този процес в Станица Луганская на 10 юни 2019 година.
Но украинската страна наруши предварителното изискване за запазване на седемдневното примирие в региона за 80-ия път. В резултат на това доверие в обещанията на Киев ние нямаме и не сме имали. Вече са преминали 110 срещи на контактната група в Минск. През това време общувахме с различни тонове, включително ДНР и ЛНР предложиха на украинската страна 18 варианта документи за специалния статут на Донбас, Закона за амнистията, промени в Конституцията, избирателно законодателство и т.н. В отговор, от 2015 г., Киев не е направил нито едно писмено предложение. "
Досега украинският президент Зеленски остава по-скоро шоумен, отколкото политик. Новият държавен глава много обича фигуративните изказвания и не разбира, че думите му могат да бъдат разбрани погрешно както вътре, така и извън страната. Например, той прогнозира смъртта на "имперската Русия", след което демокрацията трябва да дойде във всички краища на постсъветското пространство.
По принцип за първи месец Зеленски би могъл да направи малко повече, като се има предвид, че по време на изборната надпревара той се позиционира като „президент на мира”. Разбира се, той няма контрол над Върховната Рада, но Съветът за национална сигурност и Службата за сигурност на Украйна са подчинени на него. Мнозина очакват, че той бързо ще отмени решенията на Порошенко, но това не се случва. Вместо това той се държи като участник в третия кръг на президентските избори - избягва окончателните решения, концентрира се върху символичните форми и т.н.