Москва. Кои са главните въпроси, свързани с новоизбрания президент на Украйна Владимир Зеленски, коментира вестник „Московский Комсомолец“ в материал представен без редакторска намеса.
Изборите в Украйна приключиха. Гласовете са преброени и победителят е ясен. От това обаче възникнаха само въпроси. Нещо повече, цялото бъдеще на украинската политика и украинската държава се превърна в един голям и сложен въпрос. Владимир Зеленски спечели - „стъпка и унищожи” Петро Порошенко, получавайки на най-мощната подкрепа на избирателите в историята на независимата Украйна.
Срещу кого и срещу какво гласуваха тези хора е разбираемо. Но за какво точно дадоха своите гласове? Изглежда, че сега никой не знае, включително и украинските избиратели.
По време на предизборната кампания Зеленски успя да замени политиката с едно голямо и радостно шоу и напълно да избегне конкретиката. В резултат на това кандидатът Зеленски се превърна в огледало, в което всеки видя отговорите си на критичните въпроси за бъдещето на Украйна и нейните отношения с Русия.
Естествено, президентът Зеленски няма да се откаже от политиката в стила на шоубизнеса: всеки от нас предпочита да прави първо това, което обича и което му се отдава. Но за да бъдат удовлетворени от всички "огледало" на президента Зеленски няма да свърши работа. Същността на работата на държавния глава е да взема конкретни решения, които по дефиниция не могат да задоволят всички.
Президентът на Украйна е длъжен да направи избор - не между доброто и отличното, а между опции, всяка от които има ясно изразена отрицателна страна.
Ще се превие ли на половина победителят на украинските президентски избори, разбере, че правенето на политическо шоу е само един от многото компоненти на работата на лидера на страната - особено толкова сложна страна като Украйна?
В ръцете на Зеленски сега има фантастичен размер на политически капитал под формата на мандат за доверие от почти три четвърти от украинските граждани, които взеха участие в изборите. Но дали следващият президент ще може компетентно да се справи с това политическо съкровище? Няма ли да изтече през пръстите му като златен пясък?
Още на следващата сутрин след президентските избори може да се забележи: Зеленски започва бързо да се лишава свободата на маневриране, да обгръща ръцете и краката си. Настоящият президент Петро Порошенко и председателят на Върховната Рада Андрей Паруби удвоиха усилията си с оглед бързото приемане на нов закон за държавния език, предвиждащ пълна украинизация. Една от причините за политическата експлозия в югоизточната част на Украйна преди пет години беше приемането от Киевския парламент на мерки, които открито дискриминират руско-говорящите региони на Украйна.
От гледна точка на интересите на Украйна като държава, която се опитва да предотврати по-нататъшния колапс на своето единство, новият закон за езика е провокативен и контрапродуктивен. Но ако погледнете от гледна точка на привържениците на идеологическата чистота на украинската държавност в най-екстремистката и русофобската версия, тогава говорим за напълно оправдана политическа маневра.
Сложният капан е насочен към разпространяването на много неясни обещания, включително и в Югоизточна Украйна от Зеленски, който ще му бъде много трудно да избегне. Дали избраният президент на Украйна разбира, че неговите приятели и врагове (в контекста на украинската политика не винаги е лесно да се различат един от друг) не му оставят време да се оглежда и ослушва? Засега няма отговор на този въпрос , както и на фундаменталния въпрос - кой е господин Зеленски?

Сега всеки прави аналогия с друг „нетипичен президент” - Доналд Тръмп. Сравняването на двамата политици не е съвсем правилно. Както е видно от различните книги на авторитетни автори, Тръмп не искал и не планирал да стане президент на Съединените щати. "Борбата" за президентството беше за него един вид забавление, усъвършенствана шега, начин за увеличаване на собствената му осведоменост.
В случая на Зеленски не може да има неочаквана победа: той дълго време бе лидер в президентската надпревара. Но според степента на тяхната неподготвеност за реалното управление на страната, украинският победител наистина е сравним с американския си колега. Това поражда цяла поредица от нови въпроси, без отговори, особено за тези, които не разбират същността на случилото се в Украйна.
В ръцете на Владимир Зеленски скоро ще се появи власт - или по-точно формалните атрибути на властта. Какво възнамерява да прави с цялата "власт"? Дали неговата роля ще подхожда на публичното лице на новия режим, или е решен не само да царува, но и да управлява?
Ако е първото, тогава кой ще бъде скрит зад този екран? Ако е второто, тогава с чия помощ, как и за кого той възнамерява да управлява? Кои са основните цели и задачи на президента Зеленски - освен запазването на властта, разбира се?
Съставът на бъдещия екип на президента Зеленски частично вече е публичен. Но той е обявен предимно за рекламни цели. Според някои този комик и политически новак няма свой собствен подготвен екип, а дълъг списък от съветници и все още абсолютно нищо конкретно.
За да се оцени бъдещият украински лидер, не е необходимо да се знае пълният персонал на неговата администрация - чак до последната “клетка”. Но за такава оценка е абсолютно необходимо да се знае съставът на неговия вътрешен кръг: кого всъщност слуша той и кой е се намира в списъка само за украса? Коя е дясната му ръка и политически идеолог? Каква е същността на отношенията му с украинските олигарси и реалната му база за подкрепа в украинските структури на властта?
Дали Зеленски е в състояние да управлява изобщо нещо, или неговата граница на способност е само да води успешни дебати? Докато не получим отговори на тези и други въпроси, няма да можем да разберем как ще изглеждат отношенията между Москва и Киев при новия президент на Украйна.
Засега Зеленски си е поставил реалистична минимална цел в тази област: да осигури освобождаването на украинските моряци, участвали в провокацията в Керченския залив, организирана от Порошенко миналата година.
По принцип Москва може да предприеме подобна стъпка. Но Кремъл трябва да има добра причина за това. Желанието да се направи удоволствие на новия президент на Украйна не е задължително. Аванси в отношенията към Зеленски не задължително да има. Авансите към Тръмп, ако някой забравя, не донесе никаква полза на Москва. Дмитрий Песков заяви, че Москва възнамерява да "съди само по конкретните дела" за новия лидер. Предпазлива позиция - но, очевидно, единствено вярна в настоящата ситуация.