Във Варшава и прибалтийските страни изобщо не се съмняват – Русия рано или късно ще се опита да пробие през „Сувалкския коридор“. Това уж е необходимо, за да се установи сухопътна връзка с Калининград.
„Вече се уморихме да повтаряме, че на Русия не й трябва никакъв „Сувалкски коридор“, споделя с „МК“ военният експерт Олег Жълтоножко. „Какъв е смисълът от него? Това е труднопроходима, силно заблатена местност“.
Именно тази „страшна“ теза обаче официалните власти на Полша, Латвия, Литва и Естония продължават упорито да експлоатират. Целта е да се оправдае разгръщането на чужди батальони от силите на НАТО на тяхна територия.
„Това е отражение на полската непълноценност, проява на една такава родова травма на държавата“, продължава военният експерт. „Защото самата Полша няма голяма сила, с която да си съперничи на равна основа с Русия. Затова те раздуват истерия с надеждата, че ще получат подкрепа от „големия брат“ – САЩ. Така Полша се опитва да се скрие зад американската армия“.
Сега се появи и още една причина за истеричните крясъци за „Сувалкския коридор“: да се оправдаят разходите в размер на два милиарда долара за издръжката на чужда армия.
Но къде ще отидат тези милиарди? С такава сума поляците могат да платят за контингент равен на една танкова дивизия. Това са около 16 хиляди души и повече от 300 танка, плюс 700 бронирани машини от различни видове.
При това в Полша вече е разположена танкова бригада на САЩ с численост около 3500 „щика“. Също така на полска територия е разположен и многонационален батальон на НАТО от около хиляда военнослужещи.
Самите САЩ смятат, че практиката да се плаща за присъствието на техните войски е напълно нормална. Ето как коментира това постоянният представител на САЩ при НАТО Кей Бейли Хътчисън: „Не е нещо ново, когато страна, която ние наричаме приемаща страна, плаща за присъствието на определен брой военнослужещи. Включително и за военни операции“.
За САЩ, според мнението на експерта, приближаването към Сувалкския рубеж също носи много ползи.
„Най-очевидното е, че американците ще имат допълнителен плацдарм за контрол над Източна Европа“, обяснява Олег Жълтоножко. „Плюс финансовият интерес. Полша всъщност поема финансирането на групировката, въпреки че самите американци, най-вероятно, също ще инвестират в местната полска инфраструктура. Най-малкото в пътища“.
Когато точно в Полша ще бъдат разположени допълнителни сили на САЩ не се съобщава.
Превод и редакция: Иван Христов