Москва. Пряката линия с Путин показа умората на формата, пише руският вестник “Московский Комсомолец“.
Организаторите на 17-тата поредна "Пряка линия" с Владимир Путин отчаяно се опитаха да съживят скучния формат. За повече драматургия в сценария бяха задействани, популярни видео блогъри, хакерски атаки, елементи на риалити шоуто (колко е струвало на членовете на екипа да посетят жител на Тюменска област, останал без вода), и дори приморските косатки и белухи, чието освобождаване от "китовия затвор" започна точно по време на излъчване на живо.
Подходът към подбора на въпроси се промени. Президентът дори не примигна, когато го попитаха: „Не е ли извънземен?“
Още в навечерието стана ясно, че интересът към „Пряката линия“ е спаднал значително тази година. До сряда вечерта организаторите получиха само около 1 милион въпроса и дори и в Кремъл започнаха да се позовават на сезонния фактор. "Когато е горещо, хората гледат по-малко телевизия, седят по-малко на компютъра и прекарват по-малко време у дома", обоснова се Дмитрий Песков.
Осъзнавайки, че традиционната реклама не работи, самият президент беше привлечен от връзките с обществеността: за първи път в новините на Владимир Путин бе показан, че се готви за „Пряката линия“ - без вратовръзка, по някаква причина в яке, заобиколе от купчини документи от всички страни. „Тежката артилерия“ наистина помогна малко: още половин милион въпроси бяха събрани сутринта. Но не беше възможно да се доближим до миналогодишния показател (1,75 милиона), да не говорим за рекорда от 2015 г., когато до 12,00 руснаците зададоха 3,2 милиона въпроса.
Въпреки това, организаторите не бяха обезкуражени: многобройните водещи по всякакъв начин убеждаваха зрителите, че броят на обажданията, постъпващи в студиото по време на предаването на живо, е извънреден, интересът е огромен. Въпреки че много медийни експерти заявиха вчера, че "форматът „Пряка линия“ е уморен", социолозите потвърдиха: 75% от руснаците, според анкетите, обикновено ще проследят „Пряката линия“, а 29% смятат да го направят от началото до края.
Както и през изминалата година, правителствени служители и губернатори се появяваха на телевизионните екрани. Но търсенето им беше, честно казано, ниско. Освен това, телевизионният водещ Павел Зарубин два пъти по-скоро безцеремонно прекъсна министър на здравеопазването Вероника Скворцова, която по искане на президента се опита да коментира липсата на профилирани специалисти в регионалните болници и скромните заплати на медицинския персонал.
Беше очевидно обаче, че Путин е подготвян за „Правата линия“, правителствени чиновници му бяха предоставили цифри и тезиси. Така, отговаряйки на един от най-належащите въпроси - за намаляване на реалните доходи на руснаците, Владимир Путин всъщност повтори гледната точка на първия вицепремиер Антон Силуанов, като отбеляза, че основните причини за рецесията са нарастването на потребителското кредитиране и намаляването на сенчестия сектор в икономиката. „Гражданите вземат заеми, които след това плащат и това отива в минус“, казва Путин.
От друга страна, легализирането на самостоятелно заетите лица се отразява и в реалните доходи надолу: те не плащат данъци преди, но сега трябва да платят.
Повечето руснаци едва ли са доволни от подобен отговор от страна на президента: в края на краищата те вземат заеми не от добър живот, а за да свържат двата края. Що се отнася до самостоятелно заетите лица, според експерти те нямат нищо общо с това. В крайна сметка те са амо 100 хиляди души, докато всички категории от населението - пенсионери, държавни служители и средна класа - се оплакват от спад в доходите.
Като цяло, ако някой се надяваше да разбере от президента, когато ще стане по-лесно да се живее и да се зареди с увереност за бъдещето, тези надежди не бяха оправдани. „Пряката линия“ показа, че на върха все още не се виждат „дървени греди в собствените си очи“ и възнамеряват да плуват по течението без кардинални реформи, било то в икономиката или в системата за правоприлагане.
Путин повтори няколко пъти, че доходите на гражданите постепенно се възстановяват. И инфлацията, която нарасна поради болезнени, но необходими решения, свързани с увеличаването на ДДС, вече намалява. Той не вярваше на тези, които в ефира разказха за заплати от 10 хиляди рубли (270 лева). "Всеки случай изплащане на заплати под жизнения минимум подлежи на разследване", коментира Путин, въпреки че в регионите това е обичайна практика. И справянето с този проблем очевидно се нуждае от системни действия.
Въпреки многобройните жалби, свързани с правомощията на правителството, президентът отговори само на една жалба за кабинета в рамките на четири часа от „пряката линия”: Не са отпуснати пари, за да могат банките да дават ипотеки на големи семейства с лихва под 6% годишно. "Това наистина е грешка", каза Путин, но веднага изясни, че тя вече е поправена.
Въпросът обаче беше всъщност за нещо друго: респондентите попитаха дали е възможно да се разшири облекчението не само за нови сгради, но и за вторичния сегмент. Но това е една нормална история: Владимир Путин често отговаря само на част от въпроса или се концентрира върху незначителни детайли
Преди “Пряката линия” мнозина очакваха, че президентът ще обяви нови инициативи в социалната сфера, за да повиши нестабилния рейтинг. Такова предложение наистина прозвуча, но само едно. Освен това БВП предупреди, че решението не е взето изцяло: правителството спори кой ще плати обезщетение в размер на 10,5 хиляди рубли при раждането на първото си дете: за тези, които имат доход на човек от 1,5 или 2 жизнени минимума? Владимир Путин заяви, че самият той се опира на по-снизходителен подход: в този случай 70% от руските семейства ще получат обезщетения. И мярката наистина може да помогне на рейтинга. Поне за известно време.
До края на втория час БВП започна да хвърля поглед върху екраните, където се показваха SMS съобщения от граждани. Първият въпрос, който видя: „Къде ни води бандата на патриотите от„ Единна Русия ”? „Те са зрели хора, които имат за цел да укрепят страната. Но онези, които бяха начело през 90-те години, напълно съсипаха социалната сфера, промишлеността и отбранителната промишленост ”, казва Путин, очевидно губейки от поглед факта, че много от членовете на„ Единна Русия ”и той самите са пряко свързани с система за управление през 90-те години. Например през 1996 г. Путин е бил заместник-управител канцеларията на президента, а през 1998 г. е началник на Федералната служба за сигурност (ФСБ).

Превод и редакция: Юлиян Марков