Москва. Западът започна да губи самообладание заради руските амбиции в Арктика, пише руският вестник „Московский Комсомолец“
Арктика отново привлича окото. Нещо повече, недружелюбните погледи стават все повече. Така една от основните теми на V Международния арктически форум, която започна на 9 април в Санкт Петербург, беше добива на ресурси. Това означава, че никой няма да се ангажира да изключи в близко бъдеще истинска война за арктическите ресурси. В този случай Русия, която силно се противопоставя на "разделянето " на Арктика в името на шепа вкаменелости, се превръща в пречка.
За мнозина това „показване на мускули“ около Арктика е ясна като „две или две”: Северния морски път и практически безкрайни въглеводородни запаси. Първата причина затруднява преди всичко Обединеното кралство. Откриването на Северния морски път за редовен търговски трафик от Тихоокеанския регион до Европа е за тях „кост в гърлото“.
Англия се движи бързо от плановете си към бизнеса - още в началото на октомври 2018 г. 800 британски командоси пристигнаха в Норвегия. Те бяха подсилени с верижни бронирани превозни средства "Викинг" и противокорабни самолети "Посейдон". Както се оказа, това е първата "лястовица" от Британските острови - през 2019 г. министъра на отбраната на Великобритания Гавин Уилямсън обеща да открие пълноценна военна база в Норвегия с до около три хиляди души персонал.
Информация за пристигането на въоръжени британци потвърди и министърът на отбраната на Норвегия Франк Баке-Йенсен. Твърдението за изграждането на английския преден пост в Арктическия регион, той веднага обаче отрече. "Това не означава, че ще създадем собствена военна база за англичаните на север", каза министърът. Според него тази британска експанзия е в съответствие с дългосрочната стратегия за развитие на отбраната на Норвегия.
Въпреки това, докато Великобритания, с изключение на разходката на командосите си по ледените брегове, е безсилна да направи нищо. В така наречения Арктически клуб, който включва Русия, САЩ, Норвегия, Финландия, Канада, Швеция, Дания и Исландия, тя има само наблюдателна позиция.

От година на година Съединените щати и техните канадски приятели все повече търсят покритите със сняг полета на Арктика. За тях това не е само гръден кош със скъпоценни минерали, но и отлична база за поражение на "заклетия " съперник - Русия.
„На Запад те разбират геополитическото и военното значение на Арктика - това е най-кратката посока за удари към Русия от САЩ. Маршрутите на стратегическите бомбардировачи на военновъздушните сили на САЩ се намират в цялата Арктика ”, обяснява председателят на Президиума на“ Руските офицери ”, героят на Русия Сергей Липов. – „Възможни са удари по тези обекти, в които се намират стратегически ресурси: Норилск, Салехард, Диксон, петролната и газова инфраструктура.
В същото време експертът се съмнява в решимостта на американските сили и техните съюзници от НАТО да нанесат удари. Според Сергей Липов, арктическите станции за радиолокация, военната авиация, пристанищата и летищата, пунктовете за противовъздушна отбрана и, разбира се, ядрената ледоразбивателна флота са твърде опасни за тях, обещавайки големи загуби.
Освен това, както казват експертите за изданието, Алиансът все още не разполага с въздухоплавателни средства, които да работят при изключително ниски температури. Да, и арктически кораби няма.
Независимо от това, САЩ и техните спътници продължават да се подготвят за победна арктическа кампания. Така миналата година "ястребите" на Пентагона изпратиха поълнение на Норвегия. С мълчаливото съгласие на норвежкото министерство на отбраната броят на „морските тюлени“ в страната ще се увеличи от 330 на 700 души.
Важен момент – двойно увеличената американска група се премести от Трондхайм по-близо до руската граница. Сега янките ще бъдат заселени в арктическата норвежка провинция Трьомсьо, която е само на 500 километра от Русия.
Както обясни за изданието военният експерт Алексей Леонков, тези маневри на Съединените щати имат една цел - да адаптират своите специални сили възможно най-добре към суровите условия на Задполярието и Арктика.
„Не е изключено, че впоследствие ще донесат там някаква лека бронетехника и артилерия. Така че те, както ми се струва, създават някакъв вид оперативно-тактическа група близо до руските арктически граници. Защо? Да се опита да устои на легитимното разширяване на влиянието на Русия върху арктическия пояс“, заключава експертът. И при това не се брои армията на норвежците.

Какво ще се случи в ситуации на екстремни военни напрежения със все още военно необвързаните необвързаните Швеция и Финландия?
"Най-вероятно те ще спазват неутралитет", казва председателят на Президиума на Сергей Липов. - В същото време те могат да предоставят своята територия и ресурси, както е било по време на Втората световна война.
Експертът припомня, че Финландия, въпреки териториалните си претенции, не влиза във войната със СССР. В същото време тя предостави своята територия, бази и летища на германските войски. И едва тогава, когато Червената армия претърпя поражение след поражени, тя сама атакува Съветския съюз.
„Теоретично, ситуацията може да се повтори, особено след като финландците имат териториални претенции срещу Русия, - продължава Сергей Липов. - Въпреки това, подчертавам, това е само теория. Няма военни ресурси за сериозен натиск върху Русия в Арктика!“

Междувременно не само Западът иска да претендира за по-голям арктически дял. Скрити в снега и леда, ресурсите привличат азиатските страни от десетилетия. Те вече се стремят да включат арктическите въпроси в техните интереси. Твърденията за участие в решаването на проблемите в региона са заявени от Китай, Индия, Индонезия, Малайзия и дори Австралия. Ето защо, Арктика става постепенно затоплящ регион. И не само заради глобалното затопляне.

Превод и редакция: Юлиян Марков