Кметът на София Йорданка Фандъкова призова столичани, ако имат възможност, да използват градския транспорт, вместо автомобилите си. На 3 декември всички буферни паркинги на метрото работиха напълно безплатно за всеки, който остави колата си и използва градския транспорт, до изчерпване на капацитета им. Започнаха и проверки на „Пътна полиция“ на автомобили, които видимо замърсяват въздуха. Кметът Фандъкова обясни, че пиковите стойности през студените зимни дни се дължат основно на отоплението на нискокачествени въглища, сурови дърва и отпадъчни материал. В последните седмици от екипи на Столичен инспекторат и полицейските управления са извършени 140 проверки в кварталите, с най-много сигнали - „Красна поляна“, „Овча купел“, „Подуяне“ и „Кремиковци“. Йорданка Фандъкова продължава да настоява парламентът да криминализира нерегламентираното изгаряне на отпадъци, защото административните санкции нямат нужния ефект. За „Фокус“ началникът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева заяви, че по сигнали се проверява как различни фирми управляват отпадъците си. Проверките се правят през цялата седмица, като някои обекти се проверяват по няколко пъти. Внезапна проверка на начина на отопление беше извършена в бившите виетнамски общежития в столичния район „Красна поляна“, където живеят близо 270 цигански семейства. От близо 100 проверени семейства във виетнамските общежития, само 2 са използвали нерегламентирани отпадъци и им е направено предписание. Тази проверка е втора за сезона, но предстоят ежеседмични проверки на циганските семейства с какво гориво се отопляват. Санкциите за нерегламентираното изгаряне на отпадъци, като гуми, дрехи и шперплат са между 50 и 5000 лева.
Като мярка за справяне с мръсния въздух Столична община въвежда „зелен билет“ за 4 декември 2018 г. Така за всички линии на обществения градски транспорт на територията на Столична община пътуването ще става с еднодневна абонаментна карта на стойност от 1 лев. Превозният документ може да бъде закупен от пунктовете на Център за градска мобилност, касите на столичното метро, както и от водачите на превозните средства на градския транспорт и чрез мобилното приложение http://sofia.mpas.bg С цел стимулиране използването на обществен транспорт, Столична община разкрива временни буферни паркинги в най-дясната пътна лента по основни входни булеварди на столицата – бул.„Александър Малинов“при метростанция „А.Т.Балан“ и „Бизнес парк София, бул.“България“ между „Т.Каблешков“ и „Гоце Делчев“, при метростанция „Дружба“на бул.“Цветан Лазаров“ и бул.Кръстьо Пастухов“, бул.„Ботевградско шосе“ при спирката на трамвай №22, на бул.„ Царица Йоана“ при местростанция „Люлин“, на бул.„Панчо Владигеров“ при метростанция „Сливница“ и „Западен парк“. Продължават и проверките на пунктове за вторични суровини, автокъщи, строителни обекти за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, както и проверки за горене на отпадъци на открито в кварталите с най-много сигнали. Препоръчва се хората с хронични респираторни и сърдечно-съдови заболявания да избягват продължителен престой навън, а директорите на училища и детски градини да не провеждат занятия на открито. Препоръчва се да се носи плътен шал при излизане навън. Шофьорите на МПС да не оставят автомобилите си с включен двигател, когато не са в движение.
В Катовице, където се проведе Конференция за изменението на климата, министър Нено Димов съобщи, че през уикенда въздухът в София е бил замърсен, в събота- два пъти над нормите, а в неделя- три пъти. Той обясни, че проверките са засилени, но не са достатъчни. Според Нено Димов популистко е активното възпиране от страна на БСП- София на развитието на процеса за старите отпадъци от текстил. Министърът заяви, че без политическо консенсус трудно може да се върви напред по казуса с мръсния въздух. Той обяви, че вече 7 града излизат от сферата на наказателните процедури и постигат годишните критерии и средните норми за качеството на въздуха.