В началото на седмицата бе отчетено превишение на нивата на фини прахови частици във въздуха в големите градове в страната. На места запрашаването беше няколко пъти над среднодневните норми от 50 µg/m3. През седмицата темата бе обект на коментари от общински съветници, кмет, народни представители, министър и премиер.

Повод за спора между управляващи и опозиция бе прочетена декларация от народния представител от ПГ на „БСП за България“ и заместник-председател на Комисията по околна среда и води Манол Генов, който обърна внимание, че бюрократичното високомерие и ангажираните институции са спестили истината за непростимото забавяне на мерките за справяне с проблема с мръсния въздух с поне 2 години. „Правителството се паникьоса от угрозата за поредни солени санкции от страна на ЕК. Затова се хвърли в имитация на мерки“, каза Манол Генов. Народният представител от БСП заяви, че хората излизат с маски по улицата заради мръсния въздух, но все повече от тях осъзнават, че ги носят заради непоносимостта към управляващите. Той подчерта, че: „Ще свалят маските срещу задушаване едва когато ви свалят от власт". По думите му, колкото и модерен да е призивът за зелен билет към столичани, то гражданите на 18 общини са пратени за зелен хайвер, защото за тях няма да стигнат средствата за решаване на този проблем.

Декларацията накара министър-председателят Бойко Борисов да вземе отношение по темата в началото на петъчния парламентарен контрол. Премиерът пое ангажимента да изпълни всички разписани мерки от времето на БСП за чистотата на въздуха, колкото и да струва това. „Помним 2008-2009 г., когато бях кмет. Над София се виеше от Кремиковци дим с всички цветове на дъгата. Ако тогава е мерен въздухът, не знам какъв е щял да бъде. Не искам да говоря за жълтия дим на завода в Стара Загора“, каза Борисов.

Малко по-късно и министърът на околната среда и водите Нено Димов коментира декларацията на опозицията. Според него БСП не просто не са изпълнили стратегията за чистота на въздуха, а са я спрели. „Още през 2013 г. работната група излиза с предложение, но правителството на Пламен Орешарски и тогавашният министър на икономиката прекратяват това, отхвърлят тази възможност като цяло и веднага след това Европейската комисия завежда дело срещу България, което обхваща периода 2007 – 2013 г., за редовно превишаване на замърсяването на въздуха. Тоест, те не просто не продължават опита да бъде решен проблемът, а напротив – дори го спират“, каза още Димов.
 
Той подчерта, че когато се е върнало на власт правителството на Бойко Борисов започва отново да я прави. Министър Димов обясни, че законът с необходимите промени вече е приет на първо четене и влиза в комисия за обсъждане на второ четене следващата седмица. Според него може би оросяването на мозъка на тази столетница вече не е добро. „Първо да се замислят какво те са направили. Погледнете – как се казваше, „Визия за България“ или „Ретро визия за България“, в нея няма една дума, касаеща замърсяването на въздуха“, заяви Димов и определи поведението на опозицията като неадекватно или с цел дестабилизация.