Брюксел. Република България и Кралство Норвегия ще работят заедно по общи проекти в Западните Балкани, които да стимулират младите хора да останат и да се развиват в родните си страни. За това се договориха първите дипломати на двете държави - вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и министърът на външните работи на Норвегия Ине Мари Ериксен Сорейде. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР).
“Нашите екипи се виждат често за консултации, нека заедно да работим и за Балканите, като излъчим позитивни послания към талантливите млади хора от региона. Може да си сътрудничим в конкретни проекти в рамките на официалната помощ за развитие. Благодаря за подкрепата на норвежкото правителство и за проекти в България”, каза вицепремиерът Захариева.
“Благодаря за направеното по време на Председателството на Съвета на ЕС. Вие имате такъв опит с региона, какъвто държавите от западна Европа не притежават, и трябва да го използваме заедно при съвместни проекти”, каза Сорейде.
Норвегия подкрепя активно проекти и в България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, по който Кралство Норвегия осигурява 97% от финансирането, и Норвежкия финансов механизъм. За програмния период 2014-2021 г. България получава достъп до 210 милиона евро за иновации и развитие на малки и средни предприятия, правосъдие, вътрешен ред и подкрепа за гражданското общество.
България и Норвегия установяват дипломатически отношения през 1906 година. Кралството има почетно генерално консулство в София и почетно консулство във Варна, а страната ни има посолство в Осло. По данни на Норвежката статистическа служба през 2018 г. В кралството живеят 7000 българи.