Трафик в страната
Във връзка с очаквания интензивен пътникопоток преди, по време и след коледните празници е създадена организация за максимален брой полицейски екипи, които ще регулират движението, за да не се допускат образуването на автомобилни колони. В началото и края на почивните дни ще се осъществява засилен контрол на водачите с рисково поведение. През останала част на почивните дни контролът основно ще бъде към скоростните режими и към водачите, управляващи след употреба на алкохол или наркотици, както и към неправоспособните водачи. Въведена е забрана за движение на тежкотоварни автомобили над 12 тона по натоварените направления. При рязко влошаване на метеорологичната обстановка ще бъдат въвеждани временни организации на движението.
От ГД „Гранична полиция“ предупреждават гражданите, които ще пътуват извън страната с непълнолетни лица, да подготвят предварително всички необходими документи. Апел се отправя и към компаниите, които организират пътувания, да се координират, за да не потеглят всички автобуси към границата по едно и също време.
Битова престъпност
От МВР предупреждават, че традиционно по празниците се увеличава броят на домовите и джебчийските кражби. Затова гражданите не трябва да оставят без надзор вещите си на обществени места, да паркират автомобилите си на охраняеми паркинги, в градския транспорт да държат затворени чантите си, нощно време да паркират на осветени места, по възможност да направят застраховка за кражби, да не носят големи суми в брой, да не съхраняват в жилището си големи суми. От МВР съветват хората да не казват на чужди хора плановете си за почивка. Гражданите трябва да имат предвид, че много често извършителите на домови кражби оставят различни маркери на и покрай жилищата, като така разбират, че собствениците не са в дома. И когато го установят, проникват и извършват съответните кражби. Във връзка с телефонните измами гражданите се предупреждават да не се доверяват на обаждания на непознати и да не им дават пари и лични вещи“, каза още той.
Пиротехника и пожарна безопасност
Засилен е контролът на местата, където се продават пиротехнчиески изделия, както ще бъде засилен контролът и на местата, където се използват такива изделия. По време на празничните дни ще е засилен и контролът върху огнестрелните оръжия.
1550 служители, пожарникари и спасители ще бъдат в готовност да окажат помощ във всеки един моментИма и машини, които ще се включат при усложняване на метеорологичната обстановка. Призивът на пожарната е преди всичко хората да бъдат внимателни, а при констатиране на инциденти – да се обаждат на тел. 112.