София. Съветът от 27 страни има нужда от визия за бъдещето си, която да е свързана с решения, които работят за големите предизвикателства, пред които сме изправени. Това съобщи посланикът на Румъния в България Н. Пр. Йон Гъля по време на дискусия по повод началото на първото председателство на Румъния на Съвета на ЕС в Дома на Европа, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Румънското председателство се случва във време, в което имаме много предизвикателства. Едно от тях е „Брекзит“ и всикчи знаем, какъв беше резултата от гласуването в камерата на представителите вчера и непредсказуемемостта на бъдещето и на това по какъв път ще поеме този процес. „Брекзит“ постави фокуса върху нуждата от това Европейския съюз да остане заедно през 2019 година и да има стратегическа рамка за бъдещето“, заяви Н. Пр. Йон Гъля.
„Срещата на върха, която ще бъде организирана в Сибил на 9-и май тази година, 2 седмици преди европейските избори, ще бъде основен момент. Виждаме, че тази среща ще бъде много важна, за да може гражданите да са информирани по отношение на добавената стойност, която може да бъде генерирана от ЕС“, подчерта посланикът на Румъния в България, като допълни, че ще бъде много важно срещата да изпрати едно послание за обединеност в съюза.
„Европейските избори ще се проведат по време на мандата на Румънското председателство и това е друго предизвикателство, защото в първата част на 6-месечния период, Румъния ще трябва да работи много концентрирано, за да постигне колкото се може повече напредък по отношение на законодателните досиета. Във втората част на мандата ще трябва да се концентрираме върху незаконодателните досиета, които обаче също са толкова важни и сложни с последици за ЕС“, заяви още Гъля, като подчерта, че европейският бюджет отразява начина, по който виждаме ЕС за в бъдеще. „И както министър Павлова посочи, имаме нужда от многогодишната финансова рамка, която да бъде балансирана и калибрирана, по начина, по който гражданите виждат ЕС и разглеждат начина, по който съюза отговаря на техните нужди. Следователно тази рамка ще бъде много важна за нашето президентство. Ние в Румъния вярваме, че всяка визия за бъдещето трябва да се изгражда около принципите и ценностите, за което искам да благодаря на България. Те са двигателят за бъдещето на ЕС. Поради тази причина Румъния избра за мото - „Сближаването - обща европейска ценност“. Вярваме, че можем да постигнем резултати и ползи, които един сближен и конвергентен ЕС може да донесе на всеки от гражданите си“, допълни още той.
Ирина ИВАНОВА