Депутатите отхвърлиха законопроекта на ДПС с 25 гласа „за“, 26 „против“ и 89 „въздържали се“. От ДПС предложиха сега действащото положение с преференциите да остане, а именно да се признава националната, регионалната и общинската квота за съответните избори. Партията настоя текстът за задължителното гласуване да бъде заличен, както и да бъде премахната опцията „Не подкрепям никого“. Предложенията им включваха още да бъдат въведени отменените правила за образуване на избирателни секции извън страната, действали през 2014 и 2015 г. ДПС искаха в случаите, в които предизборната кампания се води на друг език, да се осигурява превод на български език. А в помещенията на всяка секционна избирателна комисия да се поставят по две камери за онлайн наблюдение. Партията предложи и изменения, свързани с машинното гласуване.
Основната тема в дебата в пленарна зала бяха преференциите. Народният представител от НФСБ Христиан Митев заяви, че групата на „Обединени патриоти“ няма да подкрепи законопроекта на ДПС. Той изтъкна, че НФСБ ще направи предложение за прага на преференциите за местния вот между първо и второ четене по законопроекта на ГЕРБ. Според него прахът не трябва да бъде толкова нисък.
ПГ на „Воля“ заявиха, че ще подкрепят законопроекта на ГЕРБ, тъй като управляващите са изпълнили своето обещание да върнат прага на преференциите, съществувал и преди.
В рамките на изказванията се заформи дискусия между ГЕРБ и ДПС. Дискусията бе провокирана от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ. Той призова за сериозен, задълбочен и истински дебат за преференциите, за да се прецени кой е най-справедливият праг. Председателят на ДПС заяви, че внесените от партията промени са в съответствие с Конституцията на Р България и с различни резолюции на ЕП като например тези от 2015 г. и от 2018 г.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че управляващите искат да водят дебат по темите, които засяга ДПС за Изборния кодекс, но едва ли политиците сега могат да вземат най-правилното решение. „Ние сме готови да водим този дебат, да ползваме експертизата на БАН, на експерти, на общественици, но смятам, че политиците днес и сега - преди избори, едва ли ще могат да вземат най-правилното решение. Аз съм склонен и вярвам, че дебатът и разговорите могат да ни направят много по-мъдри при взимането на важни решения“, посочи Цветанов. Той коментира и темата за преференциите и обърна внимание, че ГЕРБ са внесли законопроект, с който искат да върнат старото положение за предстоящите евроизбори, за да може да се намалят всякакви възможни спекулации за нагласени правила и за служебна победа.
Зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев му отговори, че няма нужда от становища на БАН, а да се спазва Конституцията. „ДПС не сме настроени конфронтационно. Мисля, че тонът беше много добър. Не е конфронтация и няма да предизвика конфронтация да проведем дебат между първо и второ четене, и на второ четене в зала. Няма да отнеме време“, коментира Цонев. Според него всяка партия трябва да си каже аргументите и да гласува Изборния кодекс, тъй като това е начинът да не спекулират от БСП с договорки. Цветан Цветанов отговори на Цонев в дуплика и посочи: „Бях максимално дипломатичен, за да не назова партията, която провокира това напрежение в обществото, както и спекулациите и манипулациите. Тя отсъства от пленарните заседания, не ходи на работа. Не бях толкова точен, за да не се почувствате засегнати“, посочи той.
Връщането на стария праг на преференциите е едно от условията на БСП да се върне в пленарна зала. В тази връзка лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че парламентарната й група няма да се върне в зала за второто четене на промените в изборното законодателство. „Остава възможността в комисиите да се гласува с 50% + 1 мнозинство, което е предпоставка за манипулации и фалшификации. Остават също така мъртвите души в списъците, остава невъзможността с касационна жалба да се обжалва във ВАС, т.е. съмненията за подправяне на вота и фалшификацията на изборите остава. Това бяха част от нашите искания, които очевидно не се приемат от това мнозинство“, каза още Корнелия Нинова.
Деница КИТАНОВА