Казанлък. На тържествена церемония в района на 61-ва Стрямска механизирана бригада – Гарнизон Казанлък бе положен основния камък за изграждане на православен параклис „ Свети Великомъченик Димитър Солунски”, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. Специален църковен ритуал бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан в съслужие с казанлъшки свещеници. „Това е първото сакрално дело в изграждането на всеки един храм. Храмът заема важно място в религиозния живот. В него се съсредоточава църковният живот на вярващите, където ежедневно отправяме нашите молитви към Бога. Той вижда делата ни и нашите помисли, и се радва, когато заедно и в единомислие вършим неговото дело”, каза в словото си митрополит Киприан.
Към присъстващите се обърна и бригаден генерал Пламен Йорданов, командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, който заяви, че вярата винаги е давала сила на българските войни в тежки битки и надежда и опование на техните семейства. „ Поддържането на изконната връзка на Българската армия и Българската православна църква е от фундаментална важност за запазване на моралните ценности и добродетели, поддържане на войнския дух, мотивацията и единството сред военнослужещите. В исторически план тази връзка винаги е била силна и е носила белезите на единството в общата им цел за съхранение на българщината и отстояване на традициите и самобитността на българския народ”, посочи той.
В полагането на основния камък на параклиса „Свети великомъченик Димитър Солунски” взеха участие кметът на Община Казанлък Галина Стоянова и зам. областният управител на Стара Загора Димитър Драчев.
Проектът за изграждане на параклиса е разработен от екип оглавяван от архитект Петър Влахов, разработен е за две седмици и е дарен на 61-ва Стрямска механизирана бригада – Гарнизон Казанлък от Старозагорска митрополия.
Петър Влахов е бивш главен архитект на община Стара Загора и автор на множество архитектурни проекти в региона. Той поясни, че параклисът ще бъде разположен върху площ от 30 квадратни метра, в които влизат и храма, и предверието на т.нар. нартекс – свободното място пред входа, покрито под камбаната. Камбаната ще бъде монтирана на арка, предвид на това, че храмът е малък и не може да има камбанария.
Славяна ГАЙДАРОВА