Казанлък. Първото събитие в програмата на 116-те Празници на розата е научна конференция „Българската маслодайна роза – история, традиции, наука“, която ще бъде открита на 10 май от 12.00 часа в Музея на розата. Това каза за Радио „Фокус” Сребра Касева, началник на кабинета на кмета. Тя посочи, че конференцията е посветена на 150 години от създаването на Българска академия на науките и е организирана от Регионалния академичен център в Казанлък, който е част от Националната академична мрежа. В конференцията ще вземат участие представители на академичната общност в България, които ще представят атрактивни доклади и презентации, свързани с темата.
Спектакълът за избор на Царица Роза 2019 ще се проведе на 17 май от 19.00 часа на сцената на Дома на културата. В конкурса ще вземат участие 18 абитуриентки от казанлъшки училища. Водещ на спектакъла, в който ще бъде избрана 51-вата Царица Роза, ще бъде Орлин Павлов. „Главна сюжетна линия в представянето на младите момичета е фолклорът и красотата на девойката от Долината на розите”, каза Касева. Водещ на спектакъла на бъде и популярния дизайнер Елена Христова, утвърден автор – популяризатор на българската шевица.
Сред множеството събития от програмата на Празника на розата са и традиционното изложение с конкурсен характер на български хляб и традиционни ястия „Хлябът на българина“ с участието на Ути Бъчваров, както и Фестивалът на виното розе.
Алиолувата къща ще бъде притегателен център за ценителите на театралното изкуство с програмата на Общински театър „Любомир Кабакчиев“.
В рамките на Празника на розата ще се проведат и традиционната „Улица на занаятите“, Цветният базар в парк „Розариум“ и Националното изложение за български производители „С любов към българското“.
Присъствието на българската маслодайна роза в бита, културата и обичаите на българина ще бъдат пресъздавани чрез ритуала „Розоварене“ в Етнографския комплекс до 9 юни, включително.
В програмата са включени и традиционни събития като „Тъпан бие, хоро се вие“ – национално надиграване на фолклорни състави и клубове от цялата страна, детското надиграване „За ръчица“, Националният фолклорен конкурс „Димитър Гайдаров“, който се провежда за четвърта поредна година, като над 1500 фолклорни изпълнители от цялата страна са заявили участие до момента, 11-и Национален конкурс за индивидуални изпълнители „Една българска роза“, 9-и Национален конкурс за класически, модерни и характерни танци за купа „Българска роза“ в различни възрастови групи, Регионален конкурс за детска рисунка „В долината на розите и тракийските царе“, както и 29-и конкурс за детска песен и 5-и Национален конкурс за детска песен „Искричка“.
Кулминацията на Празника на розата ще бъде празничното карнавално шествие на 2 юни, в което ще вземат участие над 4 хиляди участници.
Славяна ГАЙДАРОВА