София. Над 2,5 млрд. лева са средствата изплатени в сектор „Земеделие“ през 2018 г. Това стана ясно от думите на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на заключителна за годината пресконференция, на която бяха представени резултатите от работата на ведомството. „1,521 млрд. от сумата са директните плащания, обвързаното производство, зелените плащания и други. Само на 18 декември бяха изплатени 634 млн. лв. по Схемата за единно плащане на площ“, посочи той. „Общо 305 млн. лв. са всички преходни национални помощи. Водещите са в тютюнопроизводството и в животновъдството. Беше отпуснат и dе minimis – там, където съответните сектори имат своята пазарна нужда и необходимост да бъдат подпомогнати допълнително", каза Румен Порожанов. Той припомни, че през тази година има две одобрени държавни помощи в сектора – за малки мандри и за Global G.A.P. - сертификат, който производителите на плодове и зеленчуци трябва да притежават, за да могат да реализират продукция в големите търговски вериги. Министърът съобщи още, че в момента заедно с производителите на плодове се работи и върху възможностите за помощи за малки камери за бързо замразяване, сушилни и други съоръжения, с които да се подпомогне процесът по запазване на плода веднага след беритба. „Сред важните законодателни инициативи през 2018 г., които минаха при широк обществен интерес, са промените в законите, свързани с поземлената собственост, арендата и ползването на земя. Един от акцентите е ограничаването на продължителността на договорите за ползване, каза министър Порожанов.
По време на срещата зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева каза, че през 2018 г. са били направени много промени и по отношение на биологичното производство с цел да се въведат допълнителни изисквания и към преработватели и търговци, и към контролиращи. „Така контролът ще бъде по-ефективен и качествен и ще гарантираме повече прозрачност по веригата, което е важно за потребителя, увери тя, като посочи, че се предвижда да има информационна система от база данни за биопроизводството с цел по-добро проследяване.
Според зам.-министър Лозана Василева 2018 г. е била изключително активна за Програма за развитие на селските райони както по отношение на договаряне, така и по отношение на отворените приеми. „Договарянето до момента в програмата възлиза на над 1,6 млрд. евро, което представлява 56% от програмата. „Проведените приеми през 2018 г. бяха реализирани чрез информационната система. Успяхме да осъществим 18 приема, в резултат на което получихме 4 700 проектни предложения в електронната система. Бюджетът по отворените приеми беше малко над 662 млн. лв. Успяхме да отворим едни от най-атрактивните мерки за кандидатите по програмата“, коментира още тя.
Прогнозата на министър Порожанов за предстоящата 2019 г. е, че отново ще има трудности за животновъдния сектор, като основните проблеми се очакват да бъдат в овцевъдния бранш. Според него опасността от заразни болести по животните остава, защото африканската чума и тази по дребните животни са заболявания, които изключително бързо се разпространяват.
Даяна ДЮЛГЕРОВА