Добрич. Най-новият туристически маршрут на Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич е урок по родолюбие, толерантност и човечност. Това каза в предаването „Добрич - блян вихрен, понесен над степ ековита“ на Радио „Фокус“ Надежда Иванова, културолог и преподавател по философия. „Регионален исторически музей – Добрич отдавна работи по разработването на такъв маршрут, той е част от проекта NETWORLD и част от ангажимент по изготвяне на една национална брошура, свързана с паметните места от времето на Първата световна война и културното наследство от този период. Брошурата стана факт още през предходния отчетен период, но ние решихме различно е общуването на младите хора със самото място, различно е общуването им с един хартиен носител, колкото и интересно да е направен, какъвто и дизайн да е измислен на тази карта, на тази промоционална брошура. За нас най-важното беше да заведем децата по тези места и по-скоро да направим един първи промоционален тур, да покажем на младите хора, че това са места, които могат да ни научат на много уроци, че добруджанецът е израснал на кръстопът и за него другият не е враг. Той е интересният, забавният, причудливият човек, с когото така или иначе през вековете винаги е живеел в разбирателство“, разказа Надежда Иванова. По думите й за екипа на музея е било важно духът на хуманизъм и миролюбие, завещан от дедите ни, да бъде предаден на младото поколение.
Промоционалното пътуване е наречено „100 години по-късно – същите места, различни възможности“. Идеята е във възпитанието на младите хора ударението върху темата за битки и войни да бъде поставено върху стремежа подобни места да „оживеят“ за съвременния човек по един съвсем различен начин. Те могат да бъдат източник на национална гордост, повод да се научи истински урок на съпричастност. Пример за такова място е Военното гробище –музей в Добрич, където са погребани над 3000 войни от различни националности и вероизповедания. През 1916 година добруджанци са положили там тленните останки на тези хора един до друг и точно това въплъщава идеята, че мъртвият не е враг. В промоционалния тур са участвали ученици от гимназиален курс, навършили 16 години, отбеляза специалистът. И това не е случайно. Те вече имат образователна база, която им дава възможност да погледнат по-философски към подобно културно наследство. В европейски и световен план често то е наричано „черно“ наследство. Според Надежда Иванова създаването на такива туристически маршрути е изкусна работа, защото е необходимо да бъде създаден стойностен продукт, който да запознава младите хора с паметници и мемориали.
„Нашата цел беше децата да разберат, че това не са скучни, страховити или някакви странни места. Напротив, това са места, които могат да ни научат на нещо и да ни подтикнат да се гордеем“, каза Надежда Иванова. Тя допълни, че в това своеобразно пътуване назад във времето са присъствали ученици от пет училища в Добрич, общо петдесет души – ученици и преподаватели, и то е предизвикало много голям интерес. Оформена е и втора група от млади хора, които имат желание да минат по стъпките на героите от времето на Първата световна война. В рамките на ден са посетени някои от местата, посочени в туристическия маршрут, тъй като те са много и се разпростират не само в Добричка област, но и към Варна, Силистра и Тутракан. Децата докато са пътували, са имали и задачи за изпълнение – да наблюдават, да слушат и да мислят, за да формулират в края своите послания. Оказва се, по думите на Надежда Иванова, че учениците са посещавали известни исторически места в страната, но не познават всички исторически в своя регион Добруджа и не са чували, например за църквата, където е погребан Владимир Мусаков, за малкото Военно гробище край Силистра, за новия мемориален комплекс край село Росеново и т.н. По време на пътуването лектори от музея са представили беседи за всяко едно от посетените места – история и значимост. Картите с маршрута могат да се намерят в РИМ – Добрич. Подобно пътуване може да се организира индивидуално или групово с лектори от музея. Интересно е, че е създадено видео с участието на самите млади хора, в което те се обръщат към своите връстници, което има за цел да промотира маршрута. То ще е достъпно в РИМ в добруджанския град, също на интернет страницата му. Това е един своеобразен урок на колела и сред природата - по родолюбие, толерантност и човечност.
Жулиета НИКОЛОВА