„Ясно е, че сега това може да бъде описано само като терористично нападение. От това, което знаем, изглежда, че е добре планирано", обяви министър-председателят на Нова Зеландия Джасинда Ардърн, която направи обръщение към шокираната нацията за случващото се, като подчерта, че то е вкарало страната в „едни от най-мрачните й дни“.
Във връзка с нападенията бяха задържани четирима души.„Четирима са в ареста, трима от тях са мъже, има една жена“, поясни представител на правоохранителните органи. Съгласно думите му, полицията е открила и обезопасила експлозиви, прикрепени към превозното средство на нападателя. Разследването показа, че той е екстремист с австралийско гражданство.
Министър-председателят на Австралия Скор Морисън подчерта, че атаката е извършена от „екстремист, крайнодесен, терорист“. Той обаче отказа да разкрие допълнителна информация за самоличността му, като подчерта, че разследването се води от полицията в Нова Зеландия. Впоследствие новозеландските власти поясниха, че той е мъж на възраст под 30 г. Срещу него са повдигнати обвинения за убийство, а изслушването в съда е насрочено за събота, 16 март.
Междувременно новозеландските власти повишиха нивото на заплаха за сигурността до „високо". Разследването по случая продължава.
Няма данни за пострадали или загинали българи, съобщиха от МВнР.
Оръжието, използвано за нападението в Нова Зеландия, има надписи за България
Британският таблоид Daily Mail публикува снимки на оръжието, с което 28-годишният австралиец Брентън Тарант извърши нападение в две джамии в новозеландския град Крайстчърч. На тях се виждат надписи на различни езици, включително на сръбски, част от които засягат и България.
Според изданието надписите на оръжието може да разкрият много за източника на вдъхновение на нападателя за извършване на атаката.
На снимките се виждат няколко пълнителя на автоматично оръжие, на които са написани имена на терористи, както ина ключови сражения от Руско-турската и Балканската война. Единият от тях гласи „Битка при Булаир 1913". Става въпрос за Битката при Булаир от 8 февруари 1913 г. между българската Седма пехотна рилска дивизия под командването на генерал-майор Георги Тодоров, и османските дивизии „Мюретеби“ и 27-а пехотна под командването на Али Фетхи Окяр, образуващи 10-и турски корпус.
„Това е най-голямата битка на Втората балканска война, в която България нападна бившите си съюзници Сърбия и Гърция. Османците експлоатираха ситуацията, за да завземат стара територия от българите“, обяснява британският вестник.
На оръжието и пълнителите се четат още името на принц Фружин – синът на на цар Иван Шишман (1371-1395), и който се бори срещу османците преди падането на Втората българска държава. Спомената и битката на връх Шипка от Руско-турската война (1877-1878).
В Сърбия се отнесоха много сериозно към замесването на страната в трагинчите събитя, като изразиха опасения, че използваната сръбска песен може да насочи радикализирани терористи към цели в Сърбия или свързани със Сърбия.
Сръбският президент Александър Вучич е изпратил съболезнователна телеграма до властите в Уелингтън по повод терористичния атентат в двете джамии в Крайсчърч, Нова Зеландия, информира скопската електронна медия „24 Инфо“ и добавя, че дипломат номер едно на Белград Ивица Дачич осъди нападението, но и поясни, че въпреки различните медийни съобщения, "Сърбия няма никаква връзка с терориста и ги обяви за злоупотреба ". Той е заявил категорично, че подобни твърдения „вредят на сръбските интереси и ние ще арестуваме всеки, за когото имаме съмнения“.
В сръбските медии се посочват подробности за убиеца Брентън Тарант, който западните медии свързват със Сърбия и за когото смятат, че има "сръбски корени".
Белградското държавно радио и телевизия, РТС, предават текст от британския вестник "Дейли Мейл", в който се анализира "Манифест"-ът на Тарант. В него изтъква, че се е вдъхновил от норвежеца Андрес Брайвик, който през 2011 година уби 77 души в Осло, както и от десните движения и личности в целия свят, сред които има и от Русия, България, Сърбия.
На оръжието, което е използвал по време на нападението, са изписани дати на битки срещу Османската империя, каквато е битката за Виена (1683), както и имена на повечето исторически сръбски личности, изписани на кирилица. Сред тях са княз Стефан Лазар Милош Обилич, Марко Милан. Освен това, в "Манифест"-а си Тарант споменава участието на САЩ и НАТО в събитията в Косово, като го определя като "балканизация". Австралиецът е подчертал, че "никога няма да позволи САЩ и НАТО отново да са на страната на мюсюлманите и да убиват християни в Европа".
Сръбските медии показаха и кадри от колата на Тарант преди атентатите. Чуват се звуци от песента "От Бихач, до Петрово село", посветена на Радован Караджич.
Белградската телевизия H1, информира, че анализаторите са разделени в мненията си за "опасността за Сърбия, заради сръбската музика", и предава изказване на професор Зоран Драгишич от Факултета по сигурност. Според него терористичното нападение в Нова Зеландия поставя сърбите и Сърбия в неблагоприятна светлина, тъй като има опасност от терористични нападения както в Сърбия, така и в Република Сръбска. Военният анализатор Александър Радич успокои аудиторията, като обясни, че едва ли сръбска музика може да стане повод за подобно нападение в Сърбия.
Според коментатора на вестник "Политика" Бошко Якшич на Сърбия "само това й трябва", но е убеден, че ще има някакъв опит за отмъщение. Тогава обаче цялата тази история ще с тълкува твърде политизирано.
Турция изрази възмущение от атентатите, както и от споменаването на страната в плановете на терориста
Десният екстремист, който се снима как вилнее в две джамии в тихия новозеландски град Крайстчърч и изби 49 богомолци, в събота се яви в съда с повдигнато обвинение за убийство, предава агенция .
28-годишният австралиец Брентън Тарант се появи с белезници и бяла затворническа риза. Той седеше без да се помръдне, докато съдията четеше обвинителния акт, в който му се повдига едно единствено обвинение. Очаква се да му бъдат отправени и други обвинения.
Той е бивш фитнес инструктор, самопровъзгласил се като фашист. Понякога се обръщаше да огледа присъстващите в съдебната зала медии. Съдебното заседание, по време на което бяха направени кратки изслушвания, се провеждаше при закрити врати от съображения за сигурност.
Той не пожела да бъде освободен под гаранция и бе отведен в предварителния арест до следващото заседание, насрочено за 5 април.
42 души все още се намират в болница заради раните си. Сред тях е и дете на четири години. Нападението, извършено в петък, се смята за най-смъртоносното, което е предприемано срещу мюсюлмани в западния свят в наше време.
Извън съдебната сграда, която се охранява от тежко въоръжена полиция, синовете на 71-годишният афганистанец Дауд Наби настояваха за справедливост.
"Чувството, което изпитваме, е яростно.", според него. "Излиза извън границата на въображението. "
В събота премиерът Джасинда Ардерн поясни, че жертвите са от целия мюсюлмански свят – Турция, Бангладеш, Индонезия и Малайзия са предоставили консулска помощ.
Убит е един саудитски гражданин, а друг е ранен по собствени сведения на новинарския телевизионен канал Ал-Арабия.
Поне двама йорданци са сред убитите, по данни, съобщени от външния министър на тази държава. Говорителят на пакистанското МВнР Мохаммед Файсал е заявил, че пет граждани на държавата му се водят изчезнали.
Ардерн описа убийството, което сравни с пиянство, като терористична атака и каза, че стрелецът, който не присъства в никакви списъци и няма криминално досие, е купил законно две полуавтоматични оръжия, две пушки и винтовка. Тях именно той е използвал. Премиерът е пояснила, че "нападателят е имал издаден лиценз за притежание на оръжие“, издаден през ноември 2017-та, а оръжията е започнал да купува един месец по-късно. Тя е заявила категорично: „нашите закони за притежаване и ползване на оръжие ще бъдат променени“.
Заподозреният е документирал в крайно десен „манифест“ собствената си радикализация и две години на подготовка, която е преминала в продължителна и дълбока потайност. Той е заснел на видео в главната джамия на Крайстчърч как преминава от помещение в помещение, от жертва на жертва, стреляйки по ранените отблизо, докато те се борят да изпълзят навън, за да се спасят.
Още двама остават в предварителния арест, макар че не са ясни техните връзки с нападението. Трети човек, който е бил по-рано задържан, се оказва, че е бил сред публиката, но е имал огнестрелно оръжие и се е опитвал да помага.
В кола са били открити два експлозива и са неутрализирани от военните, докато полицията е нахлула внезапно за обиск в къща в Дънидин, в която се предполага, че е живял заподозреният.
"Ужасяваща касапница"
Целият свят изразява съболезнования за жертвите.
Американският президент Доналд Тръмп заклейми „ужасното клане“, при което „невинни хора умряха по такъв чувствителен начин“, но отрече крайно десният екстремизъм да се е превърнал в широко разпространено явление.
Говорейки в Сидни австралийският премиер Скот Морисън описва стрелеца като "десен екстремист и опасен терорист ".
Стрелецът е имал две мишени – джамията „Ал Нур“, където загинаха 41 човека, и втора, по-малка джамия в предградие на Линууд, където други седем също не са сред живите. Сред мъртвите има жени и деца.
Сред оцелелите са и 17 членове на отбора по крикет от Бангладеш. Тяхната среща в събота с отбора на Нова Зеландия бе отложена. Има и оцелял палестинец, който се е спасил, след като е видял как някой пред него е бил застрелян в главата: „Чух три бързи изстрела, после имаше десет секунди пауза и всичко почна отново“, казва той, но без да спомене името си. „След това хората започнаха да бягат“, е заявил пред френската телеграфна агенция.
От новозеландската полиция обявиха, че видеото, заснето от стрелеца, е „ крайно депресиращо“ и предупредиха уебюзърите, че ще им се повдигнат обвинения до 10 години затвор за споделяне на подобно „противно съдържание“. AFP потвърди достоверността на заснетия филм, който няма да разпространи.
Новозеландците са шокирани от случилото се. Те стават свидетели на не повече от 50 убийства годишно в страна с население от 4.8 млн. души и се гордеят, че живеят н сигурно и спокойно, приветливо място. Полицията предупреди мюсюлманите да не посещават джамиите „никъде в Нова Зеландия“ след нападенията в Крайстчърч. Петък е свещен ден за тях.
"Навсякъде има тела"
Нападението шокира местното мюсюлманско население. По-голяма част от него е пристигнала в островната държава като бежанци. Свидетел каза, че той е чул изстрелите докато се молел, а след това видял съпругата си мъртва на пътеката пред джамията. Друг човек сподели, че е видял как убиват децата му – „Имаше тела навсякъде“.
Масовите стрелби са изключително редки в Нова Зеландия, която затегна оръжейните си закони, за да ограничи достъпа до полуавтоматичното оръжие още през 1992 година, две години след като умствено разстроен човек изби 13 души в град Арамоана на Южния остров. В същото време всеки на възраст над 16 години може да кандидатства за стандартен лиценз за притежаване на оръжие, след като изкара курс за сигурност и премине през тест пред полицията.
Крайстчърч е относително малък новозеландски град, през 2011 година влезе в глобалната комуникация заради смъртоносно земетресение отнело живота на повече от 180 души.
След нападението новозеландските власти обмислят забраната за продажба на полуавтоматично оръжие.
Редакция: Юлиян Марков