София. Със 117 гласа „за“ и 90 „против“ депутатите приеха на първо четене промени в Закона за държавния бюджет, според които се предвижда размерът на държавната субсидия за политическите парти да бъде 1 лев за действителен глас. „За“ гласуваха депутатите на ГЕРБ, „Обединени патриоти“, „Воля“ и „Атака“, а „против" бяха ДПС и БСП. Намалението на партийната субсидия от 11 лв. на 1 лв. ще важи за периода от 1 юли до 31 декември 2019 г. До обсъждането на промените се стигна, след като на 6 юни правителството предложи държавната субсидия за партиите да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв. за действителен глас. Новината обяви премиерът Бойко Борисов в Народното събрание след среща с членовете на ПГ на ГЕРБ. „Много се наслушахме на популизъм. Ще стане накрая като в Чехия и в много страни милиардерите да са и премиери - няма да мине много време и партиите ще станат собственост на бизнесмените. Но нали знаете, в една лудост, който се обяви срещу лудите, сам го обявяват него за луд“, мотивира той решението. Борисов заяви, че са му ясни „игричките“ на останалите, които искат да се изкарат „хубавите“, но няма да търпи повече който и да било да се упражнява върху ГЕРБ.
Промените предизвикаха разгорещени дебати в пленарна зала. Още преди началото на заседанието народният представител от ПГ на ДПС Делян Пеевски заяви, че от Движението за права и свободи няма да подкрепят предложението на ГЕРБ за 1 лв. партийна субсидия, но биха подкрепили тя да е 0 лв. „За нас това е див популизъм, което се предлага. Хубаво е да се изясни какво правят партиите после. За нас това значи фалит на партиите при 1 лв. субсидията. Нормално е, ако ще се променя моделът на финансиране да бъде 0 лв. и отворено финансиране от американски тип от ясни и прозрачни донори“, каза Пеевски.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев коментира от своя страна, че предложенията на ГЕРБ и ДПС за партийната субсидия ще доведат до изчезване на партиите. По думите му така се застрашава демокрацията. Стойнев разкритикува управляващите, че са направили предложението „на крак“ и че не търсят устойчиво решение на проблема. „Така се случва за съжаление с цялото законодателство. Ние от „БСП за България сме „за“ намаляване на размера на праговете и таваните на партийната субсидия, но това да не застрашава функционирането на политическите партии“, заяви още той.
Народният представител от ПГ на ГЕРБ Тома Биков обърна внимание, че не ГЕРБ е партията, която дава партийните субсидии и не може една част от парламента да бъде обвинявана в чорбаджийство. „Нашето предложение субсидията да падне на 1 лв. е направено с преценка на всички рискове“, каза също Биков. Според него е ясно, че като се намали партийната субсидия, партиите ще се финансират от друго място. „На нас започна да ни омръзва тази роля на виновника за партийните субсидии“, заяви той. Биков подчерта, че преди 3 години на референдум 2.5 млн. души са гласували за намаляване на субсидиите на 1 лв. „Не им беше обяснено защо се дава партийна субсидия. Позволихме това мнение да бъде формирано в обществото, то беше формирано, хората излязоха и гласуваха. Вероятно този избор не е бил достатъчно информиран, но той е факт. Резултатите от референдума се превърнаха в политически факт, който, ако помните, беше формулиран като един анти ГЕРБ вот“, коментира Биков.
Народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ и заместник-предсeдател на ВМРО Искрен Веселинов посочи от своя страна, че от групата ще подкрепят предложението на ГЕРБ за намаляване на партийните субсидии на първо четене, но парите парите могат да бъдат редуцирани. „Въпросът е с колко и на каква цена“, отбеляза той. Депутатът отчете, че ВМРО ще направи своите предложения между двете четения на промените в Закона за държавния бюджет. Народният представител от „Атака“ Николай Александров също посочи, че от партията ще подкрепят намаляването на партийната субсидия на 1 лв. „Ние сме предложили една такава промяна в Закона за политическите партии, която гласи, че Централната избирателна комисия ще поема разходите за медийни участия за партиите по време на предизборна кампания. В тази ситуация, в която ние отговаряме на това обществено очакване, ние трябва да кажем и как ще бъде продължен моделът на политическите партии“, каза още Александров.