София. Националният институт по метеорология и хидрология отбеляза Световния ден на водата и Световния ден на метеорологията. Генералният директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов посрещна официални гости, партньорски организации и медии и поздрави всички гости и служители на института за професионалните им празници. Тази година двете международни инициативи се проведат под мотото съответно „Вода за всички“ и „Слънцето, Земята и Времето“, в контекста на повишаващото се въздействие върху природните ресурси и времето като резултат от климатичните промени. Според министъра на образованието и науката Красимир Вълчев НИМХ е необходим в редица сектори и дейности за оценка и прогноза на качеството на атмосферния въздух. Той отбеляза, че миналогодишната криза между БАН и НИМХ е насочила фокуса върху института, а това е предоставило възможност да се покаже колко е важна неговата дейност. „Когато говорим за публични системи, национални институции, национални служби, понякога сме склонни да забравяме, колко е важна всяка една от тях и колко са важни работещите в тях. Няма как в такива дни да не се замислим за времето, устойчивото развитие, климатичните промени, които оказват влияние върху живота ни. Тези процеси са глобални. Недостигът на вода ще предизвика миграционни процеси, които ще се усетят във всички страни и ние трябва да сме готови и да говорим за тези въпроси“, коментира министърът на образованието. Той припомни, че институтът прави годишно над 9 хил. експертизи, като отбеляза, че това е огромен обем от работа, зад която стои многочасова и многодневна дейност. Той благодари на служителите за денонощните им усилия и ги поздрави по случай професионалния им празник. Красимир Вълчев изрази надежда за в бъдеще държавата да има по-голяма възможност да подпомага НИМХ.
Според генералния директор на института проф. Христомир БръзновНИМХ има всички основания да посрещне с гордост професионалните си празници. По думите му това в свързано не само с факта, че е една от най-старите хидрологични служби в Европа, но и заради настоящата му дейност. „Три български метеорологични станции са признати като световно научно и културно богатство от Световната метеорологична организация към ООН“, отбеляза той. Проф. Брънзов обясни, че в момента НИМХ съчетава две дейности – на научен институт и на Национална хидрологична служба на България. Институтът е водеща научна организация в областта на метеорологията и хидрология в страната. Към момента учените и специалистите от НИМХ изпълняват 44 проекта с външно финансиране, от които 13 по европейски програми и фондове. НИМХ е акредитиран по 4 докторски програми, които в момента се обучават 13 докторанти. Към днешна дата в института работят 1285 души на 724 щатни бройки, от които 218 на денонощен режим на работа. НИМХ обслужва обществото с редица текущи данни за времето по национални телевизии, радио, информационните агенции и други печатни и онлайн медии. Той създава и поддържа системи за ранно предупреждение за наводнение, трансграничен превоз за замърсяване при атомни електроцентрали, за очакване замърсяване на въздуха, за нефтени разливи в Черно море, за пожароопасност на територията на всяка община в България. Проф. Брънзов благодари на всички работещи в НИМХ за огромните усилията, които полагат, за да изпълнява институтът основната си мисия - осигуряване на държавата и обществото необходимата им информация и експертизи, както и за развитието на научните и научно-приложните дейности в областта на метеорологията и хидрологията.
Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов отбеляза, че държавата не може да загуби и капчица от капацитета, който имаме за наблюдение на метеорологичните процесите, системите за ранното предупреждаване и оповестяване на населението. Според него ако това бъде допуснато, последиците биха били непредвидими за здравето на нашето население. Главен комисар Николов съобщи, че има намерение за обединяване на всички системи в България за ранно предупреждение, наблюдение, и оповестяване на населението и да бъдат интегрирани в една национална система.
Даяна ДЮЛГЕРОВА