София. На 22 и 23 март Националният институт по метеорология и хидрология ще отбележи Световния ден на водата и Световния ден на метеорологията. Това съобщиха от пресцентъра на Националния институт по метеорология и хидрология.
Генералният директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов ще посрещне официални гости, партньорски организации и медии в зала „Акад. Спас Вацов“ от 09.00 часа и ще поздрави всички гости и служители на НИМХ по случай професионалните празници на Института.
Тази година двете международни инициативи ще се проведат под мотото „Вода за всички“ и „Слънцето, Земята и Времето“, в контекста на повишаващото се въздействие върху природните ресурси и времето като резултат от климатичните промени.
Изменението на климата, замърсяването на околната среда и на световните водни ресурси трябва да се разглеждат сериозно и отговорно. Тези проблеми не касаят само учените и академичните среди, но следва да занимават съзнанието на всеки един член на обществото. Постоянно нарастващото население, особено в някои региони на света, замърсяването на въздуха и водата, глобалното затопляне са все въпроси, които будят тревога и загриженост. Климатичните промени и постоянното повишаване на температурите имат негативно влияние върху човешкото здраве, причиняват екстремни явления като суши, наводнения, свлачища и урагани, повишаване на морските нива в световен мащаб, което променя състоянието на екосистемите.
Човешката дейност също допринася сериозно за климатичните промени и замърсяването на въздуха и водата. Още от далечната 1800 година учените са знаели, че парниковите газове, като въглероден диоксид, задържат топлината и че изгарянето на различни видове горива освобождава тези газове във въздуха. Вече 70 години националните метеорологични служби измерват нивата на въглероден диоксид в нашата атмосфера и резултатите сочат, че нивата на въглеродно замърсяване са се увеличили драстично.
Нито едно метеорологично събитие не е причинено единствено заради изменението на климата. Суши, пожари и наводнения са ставали от древността до наши дни. Но, живеейки в един свят, който е по-топъл от този преди едно столетие, всички метеорологични явления са повлияни от затоплящата се планета.
Джон Ф. Кенеди казва, че: „Нашите проблеми са предизвикани от хората, затова те могат да бъдат решени единствено от хората“.
Националният институт по метеорология и хидрология чрез своята научно-приложна и оперативна дейност ежедневно работи по актуалните проблеми на климатологията, замърсяването на въздуха и водите, количеството и управлението на водните ресурси, по системи за ранно предупреждение за опасни явления от хидрометеорологичен характер и много други. С това помагат да бъде нашата планета по-безопасно и по-добро място за живеене.