Смолян. Основните усилия, които полагаме, са за обновяване на инфраструктурата в област Смолян. През 2018 г. се постигна напредък и по реализация на важните и приоритетни обекти в пътната и водната инфраструктура. Това заяви областният управител на Смолян Недялко Славов на финалната си за 2018 г. пресконференция, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Смолян.
„Основен ангажимент не само на Областта администрация, а и на целия регион остава проекта и отварянето на граничния пункт при Рудозем. В момента сме в процедура на обществени поръчки и оценка на постъпилите предложения за избор на строител и надзор. Обжалвана бе процедурата още в начален етап, но КЗК се произнесе в наша полза. Важни пътни проекти за областта, които са на различен етап от тяхната реализация са пътят Средногорци – Рудозем, по който текат дейности, обхода на Рудозем, за който все още няма избрани изпълнители, но се оценяват предложенията. На пролет ще започне рехабилитацията на пътя Смолян – Девин – Михалково – Кричим, който е най-големия проект, финансиран по „Региони в растеж“ за инвестиции в пътната инфраструктура. Обявено е проектирането от страна на АПИ на проекта за пътната отсечка Смолян – Рудозем, през връх Средногорец“, поясни Славов.
Той отбеляза, че стратегически важен проект, по който дейностите също напредват е проекта за разширяване на главния път Смолян – Асеновград, за който преди дни с решените на директора на РИОСВ – Смолян е преценено, че не е необходимо за него да има оценка за въздействието върху околната среда.
„По отношение на водоснабдителна инфраструктура в област Смолян, вече е даден старт на обществените поръчки по т. нар. втори воден цикъл на Смолян. Много са инвестициите, които дружеството прави във всички общини за подобряване на водопроводната мрежа, много са и проектите за рехабилитация на довеждащи водопроводи, които са одобрени на общините за изпълнение, които ще започне през следващата година. Надявам се през 2019 г. да се въведе в експлоатация язовир „Пловдивци“, а наш ангажимент е да придвижим напред и проекта за рехабилитация на водопровода от „Пловдивци“ към Мадан“, посочи Недялко Славов.
Той подчерта, че имат добро взаимодействие с общините в област Смолян и се обединяват за важните неща, които са в интерес на хората. Най-пресния пример за това е постановлението на Министерски съвет от вчера, с които бяха отпуснати близо 10 млн. лв. на общините от областта за важни проекти в областта на водоснабдяването, спортни съоръжения, обществени пространства за отдих, както и временен приют за кучета, който е важна стъпка за решаване проблема с бездомните кучета.
Славов уточни, че основен приоритет е образованието и допълни, че в този благодарение на МОН и РУО се провежда политика особено благоприятна за област Смолян към значително подобряване качеството на образованието. Той подчерта, че в региона няма закрити училища и детски градини. „Работи се усилено за мотивация на учителите, не са малко инвестициите. Демографския натиск тук е най-сериозен, въпреки това качеството на образованието е на изключително добро ниво, като показателни за това са резултатите от матурите и външните оценявания, каза областният управител.
По думите му в социалната сфера е направена съществена реформа, касаеща много жители попаднали в социална изолация или уязвимост. Стаситическите показатели показват значителен ръст на подпомаганите лица. В здравеопазването има относително спокойствие откъм финансиране на болниците и доболничната помощ. Проблем остава липсата на специалисти и медицински персонал, но наскоро областната болницата получи и средства за оборудване на отделението по хемодиализа. „Проектът за спешна помощ ще промени кардинално към добро спешната помощ в областта със солидни инвестиции в всички филиали в региона и хората ще останат удовлетворени от инвестициите, които ще доведат и до по-доброто здравеопазване“, допълни областният управител.
Той подчерта, че област Смолян продължава да бъде най-сигурния регион с ниска престъпност и висока разкриваемост. Основните проблеми са с безопасността на движение и деяния с латентен характер. Славов спомена и за активното преобразуване на 101 Алпийски батальон в полк през 2018 г. и че през годината има около 150 новоназначени военнослужещи, което го прави едно средно предприятие и осигурява нови работни места.
Славов отбеляза, че през 2018 г. Областна администрация е върнала 24 решения на Общинските съвети в областта. По 6 решения на съветите в Смолян и Девин, по три на Златоград, Неделино и Доспат и по едно на Мадан, Чепеларе и Борино. 22 от тях са коригирани, две са оспорени от Девин пред Административен съд, като едното дело е приключило на първа инстанция в полза на областната управа, каза още Славов.
Нели ГЕРГЬОВСКА