Брюксел. Във вторник, 22 януари, в Аахен, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон ще подпишат нов френско-германски договор за сътрудничество и интеграция. Новото споразумение бе тотално игнорирано от мейнстрийм медиите, с изключение на няколко британски евроскептични издания и германската Deutsche Welle, която, обаче, отразява новината като квази-нерелевантна и от второстепенно значение, пише базираното в Брюксел електронно издание New Europe в материал, представен без редакторска намеса.

Все пак, цитирайки Марцел от Хамлет, изглежда, че „има нещо гнило в държавата Дания“.
Изглежда не е случайно, че френско-германският договор ще бъде подписан на 22 януари 2019 г., точно 56 години след подписването на Елисейския договор от канцлера Конрад Аденауер и президента Шарл де Гол в Париж. Германците със своята държава, която бе разделена в продължение на половин век, станаха експерти в изразяването на своите намерения и желания със символизъм. Елисейският договор е подписан на 22 януари 1963 г. и е крайъгълен камък в съвременната европейска история.
Договорът от Аахен ще приложи Парижкото следвоенно помирение между Франция и Германия и, както заяви германското канцлерство, той включва, наред с другото, „дизайна на Европейския отбранителен съюз“, докато е „ангажимент за силна, жизнеспособна и суверенна Европа“, очевидно под френско-германското ръководство. Канцлерът подчерта, че Франция ще подкрепи желанието на Германия за постоянно място в Съвета за сигурност на ООН. Това обаче е много вероятно да остане самозалъгване, тъй като петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН никога не могат единодушно да се споразумеят за такова предложение, дори ако Франция предостави на Германия (или на Европейския съюз) своето собствено място.
Тъй като Европа влезе в доста критична фаза за бъдещето на отношенията Великобритания-ЕС, интересно е да се прецени как Договорът ще повлияе на отношението на Германия и Франция към евентуално отменяне на Брекзит. Договорът от Аахен, както повечето международни споразумения, вероятно ще включва редица тайни клаузи. В този случай една от първите клаузи може да се отнася за добре дефинирана обща френско-германска позиция, за бъдещето на Брекзит.
Френско-германският договор, който ще бъде подписан следващия вторник в Аахен, е от голямо значение за бъдещето на Европейския съюз, но Европейската комисия все още не е направила изявление по въпроса. Остава да се види дали ЕК е запозната със съдържанието на Договора и особено с неговите тайни клаузи, ако има такива.

Превод и редакция: Иван Христов