Планът ще бъде представен на лидерите на ЕС за обсъждане на следваща редовна среща на върха в Брюксел на 21-22 март преди срещата на високо равнище ЕС-Китай, насрочена за 9 април.
Според Комисията Европа трябва да стане по-твърда с Китай, тъй като той е стратегически партньор, но и конкурент, потвърди скоро след изтичането на плана заместник-председателят на Комисията Йърки Катаинен.
Икономическите отношения могат да се развият за взаимна изгода на двете страни, докато конкуренцията е честна, заяви Комисията. Ето защо ЕС следва да се стреми към по-балансиран икономически обмен, като в същото време по-добре защитава собствените си предприятия от поглъщания. Напоследък несигурността относно сигурността на данните в мобилния гигант Huawei влоши отношенията.
Катаинен заяви също, че отношенията могат да се подобрят и да бъдат от полза, ако търговията и инвестициите са реципрочни, но че ЕС трябва да осигури равни условия и да защити пазарите си от изкривявания.
Предложенията на Комисията ще бъдат обсъдени на следващата среща на върха на ЕС на 21 и 22 март, където се очаква излизането на Великобритания от блока да доминира в дискусията. Ако ЕС се съгласи, блокът би призовал Китай да се подпише за преразглеждане на правилата на Световната търговска организация, особено по отношение на субсидиите и принудителния трансфер на технологии, и да сключи споразумение с ЕС относно инвестиционните правила до 2020 г.
Комисията призова всички държави-членки на ЕС да съживят предложението, което в момента е замразено, на Международния инструмент за обществени поръчки, което ще изисква чужди страни да отворят своите обществени поръчки в замяна на достъп до ЕС.
Комисията смята, че китайските кандидати за обществени поръчки в ЕС следва да отговарят на високи стандарти за труд и околна среда и иска да адаптира законодателството на ЕС, за да ограничи влиянието на държавните предприятия и държавните субсидии на европейския пазар.
Освен това, според Комисията, блокът трябва да намери обща линия относно сигурността на планираните високоскоростни 5G телекомуникационни мрежи.
Китай е най-големият вносител в ЕС и вторият най-голям пазар за износ след САЩ, като печалбата на Пекин от търговията с Европа за 2017 година се оценява на 177,7 милиарда долара.
Превод и редакция: Иван Христов