Тбилиси. В момент, когато отношенията между някои съюзници от НАТО изглеждат обтегнати, генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг беше в Грузия, за да успокои военния щаб в страната, че амбицията на бившата съветска република да се присъедини към западния военен блок остава част от дългосрочните планове на НАТО, пише базираното в Брюксел издание New Europe.
Поводът за посещението му в грузинската столица Тбилиси беше 12-дневно съвместно военно учение, в което участваха 24 от 29-те членки на НАТО, както и грузинските въоръжени сили. По време на посещението си в Националния център за обучение в Крцаниси близо до Тбилиси, Столтенберг похвали приноса на Грузия за мисиите на Алианса по света, въпреки факта, че обеднялото население от 3,5 милиона души не е получило график за тяхното възможно присъединяване към НАТО.
„Ще продължим да работим заедно, за да се подготвим за членството на Грузия в НАТО“, каза Столтенберг и добави, че 29-те други членове на алианса „ясно заявиха, че Грузия ще стане член на НАТО“.
Грузия е и най-големият участник, който не е член на НАТО в мисията за обучение на Алианса в Афганистан и допринася за Силите за бързо реагиране на НАТО. Преди повече от десетилетие, при предишното прозападно правителство на Михаил Саакашвили, Тбилиси изпрати значителен брой войници в Ирак след интервенцията на САЩ в страната.
Ангажиментът на Тбилиси да се присъедини към НАТО се превърна в главен приоритет , с оглед на обтегнатите отношения на страната с Москва. Русия реагира решително на стремежа на Грузия към по-нататъшна западна интеграция, като първо наложи тежка икономическа блокада на ключови селскостопански продукти и струпа на хиляди руски войници в подкрепяните от Кремъл отцепнически райони на Абхазия и Южна Осетия.
"Ние не приемаме, че Русия или всяка друга сила има право да решава какво да правят членовете ни", каза Столтенберг, докато коментираше стремежите на Грузия за присъединяване, преди да добави, че НАТО никога няма да признае окупацията нито на Абхазия, нито на Южна Осетия от Русия.
"Призоваваме Русия да сложи край на признаването на регионите Абхазия и Южна Осетия и да оттегли силите си", каза Столтенберг.
По време на посещението си Столтенберг проведе разговори с няколко високопоставени служители, включително спорният президент на Грузия, родената във Франция Саломе Зурабишвили и премиера Мамука Бахтадзе. Зурабишвили, бивш френски дипломат при Жак Ширак, предизвика гнева на прозападната опозиция в страната заради лошите й грузински езикови способности и за това, че непрекъснато повтаря обвиненията на Москва към Грузия за загубата на Южна Осетия и Абхазия.
Разговорите на Столтенберг с двама висши представители на управляващата партия "Грузинска мечта" идват в критичен момент за Грузия. Общественото мнение през последните години забележимо се измести от твърдите прозападни настроения, които дойдоха след петдневната война с Русия през август 2008 г., в която войниците на Владимир Путин стигнаха на 60 километра от Тбилиси, към доста по-консервативни и приятелски към Кремъл настроения, за които сериозна роля играе неизбраният национален лидер на Грузия – проруският милиардер и основател на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили.
Като се ползва с почти пълен монопол върху законодателната власт, „Грузинска мечта“ на Иванишвили позволи да се утвърди широко разпространената корупция в страната.
Както НАТО, така и Европейският съюз все повече се тревожат от отстътплението от демократичните реформи, независимостта на съдилищата на страната, върховенството на закона и отслабването на инвестиционния климат - всички от които са ключови изисквания за присъединяване към единия блок - в седемте години откакто управляващата партия е на власт.
Въпреки опасенията, Столтенберг потвърди ангажимента на НАТО към териториалната цялост на Грузия и докато присъства на съвместна пресконференция с Бахтадзе - третият премиер, избран от Иванишвили през декември 2015 г., упрекна съпротивата на Русия срещу плановете за присъединяване на Грузия към НАТО, както и на изгражданите от Москва бойни и стратегически ракетни сили в Черноморския регион след инвазията на войските ръководени от Путин и анексирането на Крим през 2014 г.
Все още не е определен график за членството на Грузия в НАТО. Малко вероятно е Алиансът да се придвижи бързо към приемането на нов член, тъй като скоро след като тя прие Черна гора в блока през юни 2017 г., се очаква да привлече и Северна Македония, след като наскоро преименуваната страна прекрати 27- годишен спор за името с Гърция в края на миналата година.