Брюксел. Процесът на ратифициране на Преспанското споразумение, подписано от Гърция и Македония през юни миналата година в опит за разрешаване на спора за името между тях, върви стабилно напред в Скопие. Председателят на парламента на тази страна оценява, че цялата процедура ще бъде завършена до 15 март, 2019 г., когато ще се състои окончателното гласуване и е много вероятно да успее.В напрегната предизборна атмосфера на Гърция, въпреки че дати изборите не са официално обявени, обявлението от Скопие представлява критичен маркер, най-вероятно рамкиране на последните дни на настоящото гръцко правителствена коалиция между левите СИРИЗА и десните Независими гърци ( АНЕЛ), която управлява Гърция от януари 2015 г., пише базираното в Брюксел електронно издание New Europe.

Председателят на АНЕЛ и министър на отбраната Панос Каменос, прекара голяма част от миналата седмица в излагане на текущата позиция на партията си относно гласуването за ратифициране споразумението от Преспа, но успя да обърка публиката си с редица дълбоко противоречиви изявления, които оставят повечето гръцки избиратели убедени, че все по-често безсмислени му брътвежи за анти-Преспанските позиции на неговата партия са само опит да остане на власт още няколко месеца, вместо да използва малката си партия, заедно с опозицията, за да блокира процеса за ратифициране на договора за името в гръцкия парламент и да подкрепи вот на недоверие срещу СИРИЗА, който би довел до предсрочни национални избори.

Каменос мами всички

Независимо дали става дума координирана стратегия, или просто най-новата тактика за този сезон, предназначени да заблудят, публичните изказвания на Каменос от тази седмица за Споразумението от Преспа успяха да объркат местните политически анализатори, както и неговите коалиционни партньори и политически опоненти. През последните няколко дни той направи някои от следните неща:

- Партия АНЕЛ ще гласува против Преспанското споразумение, когато то стигне до гръцкия парламент за ратификация

- Независимите гърци решиха, че няма да подкрепят никакъв вот на недоверие срещу коалиционния си партньор СИРИЗА, дори и ако той отново бъде внесен, както беше през юни миналата година, във връзка с ратификацията на Преспанското споразумение. Подписването му).

- Каменос обяви, че той ще подаде оставка, а партията АНЕЛ ще прекрати участието си в гръцките процедури за ратификация, веднага след като правителството на премиера Зоран Заев в Скопие приключи процеса на ратификация (13-ти декември, 2018). Той се опита промени това по-късно през деня, но го направи само частично и промени неговата дата за оставка до датата на пристигане на споразумението в гръцкия парламент, след като получи няколко обаждания от своите съюзници от СИРИЗА.

(и много по-рано тази година)

-Няма абсолютно никакъв шанс правителството на Македония да завърши успешно процедурите по ратификацията на Преспанското споразумение, така че то никога няма да стигне до гръцкия парламент.

Магистралата към политическия провал

Повечето от последните проучвания на общественото мнение в Гърция не дават поводи за оптимизъм за бъдещето на АНЕЛ, като партията постоянно не успява да събере нужния минимум от 3%, за да получи места в парламента при гръцката объркваща специална пропорционална изборна система. Освен ако нещо не се промени драматично и Независимите гърци не заемат твърда позиция срещу Преспанския договор, вместо просто да се отстраняват от процеса и да оставят независимите депутати и малките партии (на мястото на АНЕЛ) да играят заедно със СИРИЗА и да подсигурят ратификацията на споразумението, самата партия отива към забрава. Това е дилемата пред Каменос, въпреки че повечето анкети показват убедителна победа за идеологически различната дясноцентристка партия Нова демокрация, когато се проведа следващите гръцките парламентарни избори.

Изменения са задоволителни

Понякога проблематично протичащия процес на изменение на конституцията и Македония се очаква да бъде завършен до 15 януари 2019 г., според председателя на македонския парламент Талат Джафери. Атина отделя специално внимание на измененията и даде знак, че най-новите предложения за изменения, които сега се отнасят до "диаспора", вместо на проблематичния (за Атина) термин "македонски народ, живеещ в съседните страни" е задоволително и че са използвани паралели с подобни позовавания в гръцката конституция.

Превод и редакция: Иван Христов