Скопие. В продължение на няколко дни президентът на югозападната ни съседка Георги Иванов запазва мълчание по въпроса дали ще помилва осъдените за щурма на македонския парламент от 27 април 2017 г. Междувременно в политическите кръгове изобилстват дискусии за възможността сред помилваните да попадне и бившият премиер на страната Никола Груевски, осъден по случаите, разследвани от Специализираната прокуратура, коментират в редакцията на електронното издание на скопския вестник „Независен“.
Твърди се, че потърсилият убежище в Унгария Груевски е подал молба до държавния глава на страната за помилване. Към настоя момент обаче никой не се заема да разсъждава върху въпроса дали става въпрос за помилване по делото „Танк“ или за всички, по които е обвиняем.
Еленко Миланов, един от защитниците на Груевски преди бягството му Унгария, твърди, че лично той не знае за подадено искане за помилване от страна на бившия лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Съгласно думите му, ако има подобна молба, то тя може да е била подадена от друг адвокат или от някои от роднините на Груевски.
От редакцията припомнят, че Министерството на правосъдието и правителството в Скопие оспорват възможността Иванов да помилва осъдените по делото „27 април“. Аргументът е, че подобни решения не може да бъдат взимани по време на кампанията за президентските избори, т.е. месец преди това изтичането на мандата на Иванов. Според правителството, държавният глава вече не разполага с право за помилвания в изключителни случаи, без предходна процедура в правосъдното ведомство.
Обща присъда за 211 години затвор беше произнесена срещу 16 души, обвинени за насилието в македонския парламент от април 2017 г. Петнадесет други бяха амнистирани съгласно закон, приет от парламента преди обявяването на конституционните промени. Най-тежка присъда - 18 години затвор – получи бившият вътрешен министър и директор на Бюрото за публична сигурност Митко Чавков. За него също има твърдения, че е подал молба за помилване.

Превод и редакция: Тереза Герова