Скопие. С натоварен дневен ред и ангажименти, планирани до последната минута, бе проведена церемонията по встъпването в длъжност на новия президент на югозападната ни съседка Стево Пендаровски. В първото си обръщение той увери, че подава ръка на опозицията в страната – защото се е чувствал длъжен да защитава статута и правата на политическото малцинство, въпреки че е бил предложен от парламентарното мнозинството. Това може да означава разхлабване на напрежението в едно общество, което е дълбоко разделено, коментират в редакцията на електронното издание на македонския вестник „Независен“.
Първата реакция на опозицията беше студена - никой от присъстващите от ВМРО-ДПМНЕ, които бяха в залата, не ръкопляска в края на речта, отбелязва изданието.
Церемонията започна след 12:00 часа местно време (13:00 часа местно време), след като чуждестранните гости бяха настанени. Заседанието бе председателствано от председателя на парламента Талат Джафери - на албански език. Преди подписването на тържествената декларация бе изпят македонският химн. Джафери прочете текста на тържествената декларация на бъдещия президент за първи път с новото име на страната - Република Северна Македония. Пендаровски на свой ред пое задължението добросъвестно и отговорно да изпълнява президентските функции, като увери, че ще спазва конституцията и законите, и ще защитава суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Република Северна Македония.
Дълбокото разделение в държавата взе връх в обръщението на Пендаровски. „В днешна Европа почти няма държава, която да е толкова малка и толкова вътрешно разделена по много причини, повечето от които са политически и най-вече създадени от нас, политиците", заключи Пендаровски.
В политическата сфера първото нещо, което той обеща, е да подаде ръка за сътрудничество с опозицията. „Смятам, че първият ми ангажимент като президент, предложен от политическото мнозинство, е да защитя статута и правата на политическото малцинство", подчерта Пендаровски.
„Тук мисля преди всичко за нашите евроатлантически стремежи, за които има реално съгласие между съответните политически субекти на реторично ниво, но начините за тяхната реализация, са различни. Като президент ще се ангажирам с дипломатически усилия за завършване на процеса на пълноправното ни членство в НАТО и по време на целия процес на преговори за членство в ЕС, в който ще настоявам да включа най-добрите умове, които тази страна има, независимо дали те идват от в редиците на опозицията, НПО или независими експерти”, категоричен бе новият президент на югозападната ни съседка.
Постигането на много по-високи темпове на икономическо развитие и нулевата толерантност към престъпността, корупцията и непотизма са два основни приоритета, от които, според Пендаровски, зависи бъдещето на държавата.

Превод и редакция: Тереза Герова