Скопие. Още през 2013 г., когато е закупена телефонната централа в македонската прокуратура, е имало възможност за записване на телефонните разговори на обществените обвинители. Главният прокурор Любомир Йовевски съобщи новината, след двучасова лекция пред журналистите за прозрачността на прокуратурата и за това каква информация може да да бъде съобщена по време на следствената процедура, която според закона е тайна, пише електронното издание на македонския вестник „Независен“. В края на срещата прокурорът съобщи, че е открил два твърди диска със записани разговори от 30 септември 2016 г.

Веднага след тази новина, пресконференция пред Прокуратурата проведе правителственият говорител Миле Бошняковски, който твърди, че записването на разговорите на прокурорите са наследство от миналата власт, а след това премиерът Зоран Заев съобщи, че такава централа е имала и в новата сграда на Основния съд Скопие 1 и за това косвено обвини тогавашните първи хора на тези две институции, които са закупили оборудването, бившият председател на Наказателния съд Владимир Панчевски и бившият републикански прокурор Марко Звърлевски. Опозицията пък поиска отговорност за подслушването от министъра на вътрешните работи Оливер Спасовски, който точно през септември 2016 г. е избран за министър на вътрешните работи в служебното правителство, отбелязва изданието.
Информацията, която отекна като скандал вече има други измерения, след информацията, че Министерството на околната среда е сключило договор за доставка на телефонна централа с възможност за запис и прослушване на разговорите. Заев заяви, че това, което ще се използва, се определя от ръководителя.
„Ръководното лице в самата институция решава какво ще се използва. Имаме системи, където има нужда от запис, какъвто е записът за мониторинг съдебни заседания ... Самият председател на съд, ръководител на прокуратурата, министър, премиер или който и да е решава, че какво ще се използва. Начинът за взимане на решението, че ще се използва определена апаратура, или, че ще се записва, е престъпление, и втората част - начина на използване на това е още по-голяма злоупотреба. Разследването трябва наистина да покаже къде съответното ръководно тяло е разпоредило да се приложи такава мярка“, заяви премиерът
Независимо от новината, че прокурорите са били подслушвани, сега министър-председателят вярва, че злоупотребата е невъзможна, тъй като е била своевременно разкрита. Разследването на прокуратурата трябва да отговори на въпроса дали записаните разговори в Прокуратурата са били копирани и преслушвани за някакви цели и защо републикански прокурор, който вече една година изпълнява функцията, е позволил разговорите в прокуратурата да се записват до избухването на скандала.
Познавачите на системите за подслушване и телефонните централи твърдят, че това са стандартни части на централите и че това, което трябва да се разследва е целта на този, който е набавил оборудването.
„Това е небрежност на тези, които са взели властта, дори и ако някой им е направил това умишлено с цел да ги контролира, след като се смени властта, те са имали задължение да проверят какви възможности има тази централа. Главният прокурор е забелязал това доста късно, той е на позицията от една година. Властта не може да се отнася така към своите институции, защо не се създадат органи, които ще разследват каква е сигурността на тези комуникационни устройства“, казват запознати с устройствата за подслушване.
Според източниците на „Независен“, когато се сменила властта, на новия прокурор е трябвало да се посочи с какви възможности разполага тази централа и не е ясно защо никой не е изключил кабела и не е прекратил опцията за записване. Разследването е започна тази пролет и прокурорите са били записвани след започването му, отбелязва изданието.
Заев казва, че по този въпрос решава прокуратурата и самият прокурор разследва дали трябва да влезе в системата или не. „Това е работата на прокуратурата. Прокуратурата дава заповеди и подобни. Заявлението е подадено до Министерството на вътрешните работи, а Министерството на вътрешните работи информира разследващите органи в страната. Със сигурност министърът на вътрешните работи информира и шефа си, премиерът на държавата. И оставихме разследването да тече. Те решиха кога да завършат разследването разследването и да го споделят с обществеността“, обясни македонският министър-председател.
Въпреки това Заев е сигурен, че отговорността за тези централи трябва да има.
Според неговата информация, системата в Основния съд Скопие 1 все още не е въведена в експлоатация, но вече е вградена.
„Кой позволи такава система да бъде вградена? Прокуратурата трябва да докладва на държавния прокурор, защото самите институции, когато са променили управленските си структури, незабавно откриха разследването. Това ще бъде за всяка публична институция“, предупреди премиерът.
Аферата за записването на прокурорите избухна, след като министърът на вътрешните работи отговорно твърдеше, че в Македония не се подслушва незаконно и че „крепостта“ на миналата власт вече не съществува. Спасовски отговаря за вътрешното министерство в продължение на две години, но правителството все още не е проверявало централите, инсталирани в институциите.
Той казва, че прокуратурата и съдебната власт са независими и МВР няма възможност самостоятелно да прави проверки на тези институции.

Превод и редакция: Иван Христов