Скопие. Цялата македонска общественост се изправи на крака, когато президентът Георге Иванов отстрани членовете на ВМРО-ДПМНЕ, заподозрени в случаите на Специализираната прокуратура. Сега, няколко години по-късно, лозунгите на протестиращите „Шутка не ти бяха, Никола“, „Ще лежите“ вече не се използват, използват, а тениските с лицата на тримата прокурори от органа са загубили своята стойност. Резултатът е почти същият - бившите държавни служители не биват застигнати от правосъдието, което гражданите очакват. Макар медийните среди да спекулират, че бившият шеф на тайната полиция Сашо Миялков и бизнесменът Орче Камчев ще си купят свободата, потвърждението, че Специализираната прокуратура предлага домашен арест за Камчев и други обвиняеми по делото „Империя", както и за Миле Янакиески и Кирил Божиновски разгневи и шокира обществеността, констатират в редакцията на електронното издание на македонския вестник „Независен“.
Прокурорът Лили Стефанова внесе искането в Апелативния съд късно в четвъртък следобед, а това на закрити заседания бяха взети първите решения за освобождаване от затвора на мошениците от старата власт. След месец и половина от ареста излезе най-богатият македонец Орце Камчев и неговият бизнес партньор Цветан Панделевски. Очаква се да бъдат освободени и други заподозрени по случая „Империя", както и Миле Янакиески и Кирил Божиновски. Специализираната прокуратура не е дала предложение и становище само за бившия шеф на тайната полиция и не е известно официално дали Сашо Миялков ще си бъде у дома за Нова година, вместо в затвора в Шутка. По неофициална информация на вестника Специализираната прокуратура ще даде положително становище и за него.
Тези решения се взимат в момент, в който правителството настоява за въвеждането на промени в Наказателния кодекс, които ще доведат до намаляване на присъдите на някои от осъдените по случаите на Специализираната прокуратура, по-специално „Тръст“. С промените в два ключови члена на кодекса правителството ще си осигури необходимите гласове за прокарване на конституционните промени. Гласовете ще бъдат осигурени от народния представител Зекир Рамчилович, който е в близкото обкръжение на бизнесмена Сеад Кочан (обвиняем по делото „Тръст“), народния представител Владанка Авирович и бившия министър Елизабета Канческа-Милевска, която е обвинена по делото „Търгове". Четвъртият глас се очаква да бъде осигурен от депутата Емилия Александрова, която е в родствени отношения със Сашо Миялков.
При такава поредица от обстоятелства, в които бившият премиер Никола Груевски избяга от правосъдието, когато от затвор се освобождават представители на старата власт в Македония, които правителството представяше като олицетворение на престъпността и когато се внасяха промени в законите, които оказват влияние на делата на Специализираната прокуратура, част от обществото проблематизира съществуването на тази институция, която трябваше да донесе справедливост. За професор Миряна Найческа, участвала в Цветната революция, последната стъпка на Специализираната прокуратура е удар срещу трудната и продължителната борба на гражданите за промяна в системата. Според нея с тези процедури институцията се обезсмисля и се създава впечатлението, че всичко е голямо шоу и парад, който трябва да заблуди гражданите.

Превод и редакция: Тереза Герова