Сблъсъкът между президента Георге Иванов и опозицията с парламентарното мнозинство във връзка със законите за ратифициране на Преспанския договор и използването на езици придоби ново измерение, след като тези два документа бяха окончателно публикувани в "Държавен вестник" - само с подписа на председателя Талат Джафери и един от заместник-генералните секретарите на парламента. Мястото, предвидено за подпис на държавния глава Георги Иванов, остава незаето, а вместо това се публикува бележка под линия, обясняваща, че държавният глава не е изпълнил конституционното си задължение - да подпише закон, който два пъти е бил приет от депутатите с необходимото мнозинство.
Според съобщенията спорът относно влизането в сила на законите ще продължи и в съдебните институции, тъй като Иванов обяви за противоконституционно публикуването без неговия подпис. Председателят на парламента Талат Джафери обаче не изключи възможността за започване на нова процедура за импийчмънт за Иванов, който според него нарушава конституцията през последните пет месеца от втория си президентски мандат. Управляващото мнозинство смята, че Иванов е нарушил Конституцията, като е отказал да подпише указите, за което прокуратурата е открила досъдебно производство, действайки по анонимни обвинения. От прокуратура в Скопие твърдят, че работят за установяване на фактите по този случай.
Законът за използване на езиците предвижда, че във всички органи на държавната власт в Македония централните институции, публичните предприятия, агенциите, дирекциите, институциите и организациите, комисиите, юридическите лица, които извършват обществена дейност в съответствие със закона, официален език, освен македонският език и неговата азбука е и езика на 20% от гражданите на Македония и тяхната азбука (албанската).
Държавният вестник на Македония обясни, че двата закона са публикувани в съответствие с чл. 52, ал. 2 от Конституцията на Македония, съгласно които законите и другите нормативни актове се публикуват в "Държавен вестник" не по-късно от осем дни от датата на приемането им. Съответно в изявлението и във връзка с чл. 51, ал. 2 от Конституцията е посочено, че "всеки е длъжен да спазва Конституцията и законите" и тази институция, която е оправомощена със закон да публикува нормативните актове, изпълнява конституционното задължение. От публичното предприятие "Държавен вестник" се посочва, че дружеството действа професионално и няма да допусне намесата на политиците в неговата дейност и увреждане на неговата репутация, както и че за всеки опит за нарушаване на репутацията ще бъде образувано съответно съдебно производство.
Превод и редакция: Юлиян Марков