Заев направи изявлението пред избрана група журналисти от чуждестранни медии, коментирайки гласуването в германския парламент, от което до голяма степен зависи от определянето на датата на преговорите за македонското членство в ЕС.
За всяко решение относно разширяването на ЕС е необходимо Бундестагът да даде зелена светлина. Ако не бъде взето тази седмица, следващият срок за одобрение на решението от страна на Берлин е 28 юни, след което министрите на ЕС може да определят крайната дата през втората половина на юли, когато ще се срещнат отново в Брюксел.
Повторното отлагане, предупреди Заев, увеличава риска за правителството. Ако не бъде взето през юли, решението ще бъде оставено за Съвета на ЕС през октомври. Това означава, че Бундестагът ще гласува през септември. „Тогава ще има риск да загубим мнозинството в парламента, защото наистина дадохме всичко“, алармира Заев.
Той припомни, че докладът на Европейската комисия за Северна Македония е положителен и че всички без изключение са съгласни, че страната трябва да започне преговори за присъединяване към Общността. Заев също така подчерта, че неговото правителство полага значителни усилия и е поело голям политически риск в процеса на приемане на Преспанското споразумение, което изискваше мнозинство от две трети. Следователно депутатите, на които беше обещано, че подкрепата за договора с Гърция и конституционните промени ще означават отваряне на вратите на ЕС, ще загубят доверие в правителството.
Според Заев подобна ситуация означава връщане на мандата му и предсрочни избори, които биха довели до по-голяма политическа нестабилност и несигурност по отношение на европейските реформи. Съществува риск проруски и националистически партии да се върнат на власт – нещо, което македонският премиер не изключи, ако ЕС не спази думата си.
Сценариите за предстоящите срещи на министрите на ЕС, обясни Заев, са отварянето на преговорите със Северна Македония и Албания в най-добрия случай, да не се започнат преговори с нито една от тези страни, което е най-лошият вариант, или започването на преговори с Македония и отлагането на решението за Албания за по-късно. Премиерът на югозападната ни съседка подчерта, че Нидерландия и Франция имат повече резерви за започване на преговори с Албания, но също и Германия. Това според Заев ще доведе до нестабилност в региона, особено в Косово.
„Те мислят, че ако започнат преговори със Северна Македония, ще се създаде проблем с Албания. Тя ще бъде оставена и ще окаже влияние върху Косово, страхуват се от заплахата от моя приятел Еди Рама за възможни промени в границите или обединение с Косово, но не вярвам в тези неща, защото това ще означава връщане назад от поне десет години за Албания“, заяви македонският премиер пред чуждестранните медии.
Премиерът подчерта, че поради риска от падане на правителството, ако няма преговори с ЕС, той отлага реконструкцията на правителството. „Ако загубя подкрепата на парламента, тогава защо да правя реконструкцията на правителството? Затова чакам, готов съм, нашите граждани знаят, че ще има промени в правителството, но не е нормално да се прави реконструкция, ако правителството падне, може да се наложи да отидем на предсрочни избори, или да получим нов мандат от президента, не е ясно...Но първо Бундестагът трябва да изпрати послание“, повтори Заев.
Превод и редакция: Тереза Герова