От 15 февруари 2019 г. Сирия започва да намалява армията си. Според местните медии Министерството на отбраната на републиката е издало заповед, одобрена от президента Башар Асад, в която "военнослужещите, родени през 1981 г. и по-рано, имат възможност да се прехвърлят в запаса." Освен това мъжете от гражданския резерв на възраст над 38 години са освободени от участие в правителствени сили.
Този документ не се пропагандира много от официалните структури, тъй като службата в Сирийската арабска армия (САА) е популярна и осигурява единствения стабилен доход за мъжете. Междувременно изглежда, че намаляването на военните разходи се превръща в естествен процес в страната. И до известна степен служи като доказателство за началото на положителни хуманитарни и политически промени в страната.
В същото време все още се наблюдават сблъсъци и изолирани военни действия между войските на Асад и бунтовниците в зоната за деескалация Идлиб. Турция, която разчита на лоялните си войски на Сирийската свободна армия (ССА), се готви да окупира цялата северна граница на страната в буферната зона до 32 км. А на изток от Ефрат останките на "Ислямската държава" водят постоянна война със силите на "Демократичните сили на Сирия" (СДФ), които се подкрепят от Съединените щати.
Така, ако Анкара, с подкрепата на бунтовниците от ССА, започне атака срещу Манбидж, тя ще застраши не само кюрдите и силите на САА, но и живота на войници и офицери от руската военна полиция (ВП), които патрулират района. Вероятността от агресивни действия и възможната окупация на северната част на Сирия от турските войски е много висока, тъй като подобни действия тайно се подкрепят от САЩ и други коалиционни страни. „Американците не искат да дават на режима на Асад територията, която държат на изток от Ефрат. Те подкрепят кюрдите, а кюрдите вече са ангажирани в диалог с Дамаск за бъдещата структура на страната. Затова за американците е по-лесно да затворят очите си за агресивните планове на Ердоган, отколкото да позволят на кюрдите да предадат териториите, които понастоящем са окупирани от Съединените щати под контрола на сирийските власти, ”каза за вестника военният експерт полковник Шамил Гареев. Той подчертава, че Русия не се намесва открито в досегашната ситуация, но силите на руската Военна полиция в областите на конфронтация между отделите за САА и СДФ в северната част на страната се увеличават, каза генерал-лейтенант Владимир Ивановски, началник на Главна дирекция на военната полиция на руското мминистерство на отбраната.
Експертът смята, че Турция, осъзнавайки своите интереси в Сирия, се опитва да окаже натиск върху Русия чрез асиметрични икономически методи. Именно в тази връзка той вижда решението на Анкара да забави преминаването на руски танкери с петрол през турските проливи. Сега на входа им са се се натрупали повече от 50 кораба. Закъсненията им (до 15-16 дни) са причинени от промени в правилата за преминаване на кораби през проливите, установени от Турция през септември миналата година: сега по-голям брой кораби трябва да бъдат придружени от влекачи. Друга прикрита мярка за натиск върху Руската федерация е административните и други пречки, закъсненията в изграждането на газопровода „Турски поток“ и атомната електроцентрала „Аккую“. Възможно е някои от тези проблеми да са били обсъдени на 6 февруари на срещата на министъра на енергетиката на Русия Александър Новак и новия посланик на Турция в Москва Мехмет Самсар.
Превод и редакция: Юлиян Марков