Москва. „В Белия дом искат да смъкнат Мадуро, а „жълтите жилетки“ – Макрон“, така започва неделният коментар на „Независимая газета“ за отминалата седмица. Авторът му, Юрий Паниев, завеждащ отдел „Международна политика“ на вестника, дава сбита картина на отминалите седем дни: В Кремъл Владимир Путин в петък е провел съвещание с членовете на Съвета за сигурност на РФ, на което са обсъдени перспективите за политическото урегулиране на Сирия;държавният глава е информирал неговите членове за разговорите си през седмицата с президента на Турция и премиера на Япония. Макар че срещата с Шиндзо Абе не е довела до видими резултати, отношенията между Москва и Токио не са влошени, първите дипломати на двете страни през февруари ще продължат преговорите, а руският президент и японският премиер ще се срещнат отново по време на срещата на Г20 в Осака.
На срещата в Кремъл е обсъдена и още една тема – ситуацията във Венецуела, където вече няколко дни има двама президенти – законният Николас Мадуро и самопровъзгласилият се Хуан Гуайдо, подкрепян от Вашингтон. Потвърдена е позицията на Русия: не е допустимо външна намеса във вътрешната политика на тази страна.
Междувременно държавният секретар на САЩ Майк Помпео е назначил като специален представител за Венецуела Елиот Абрамс, „за да помогне на венецуелския народ напълно да възстанови демокрацията и просперитета“. В този смисъл изданието Politico напомнило, че Абрамс е обвиняван в подкрепа на неуспешния военен преврат пак във Венецуела през 2002 година, което доведе до влошаване на отношенията между Каракас и Вашингтон.
В петък пак президентът Доналд Тръмп подписа закон за бюджета, който Сенатът и Камарата на представителите бяха приели. Това позволи да се солжи край на най-дългият в историята на САЩ „шътдаун“. Все пак президентът предупреди, че ако в срок от три седмици Конгресът не отдели средства за строителството на стената, той ще обяви извънредно положение.
Милиардерът Сорос на Световния икономически форум в Давос предупреди, че студената война между Китай и САЩ може да прерасне в гореща и назова председателя на КНР Си Дзинпин за опасен противник на демократичните общества. Според него с помощта на изкуствен интелект Китай разработва централизирана база данни, която ще използва алгоритъм, за да се определя дали даден човек представлява заплаха за еднопартийната система.
Във Франция „жълтите жилетки“ излязоха на протести за 11 път. По данни на вътрешното министерство на улиците е имало около 70 000 демонстранти. Прозвучаха призиви за оставката на президента Еманюел Макрон, а полицията се опита да разгони тълпата със сълзотворен газ и вода.
В петък гръцкият парламент одобри Договора за преименуване на Македония в Република Северна Македония. Ратификацията на документа открива за Скопие път към НАТО и ЕС. Ратификацията бе предшествана от двудневни бурни дебати в парламентарната Комисия по националната отбрана и международните въпроси. После три дни обсъждаха Договора на пленарни сесии. Депутатите от управляващата СИРИЗА доказваха, че това споразумение е единственото правилно решение, а опозицията нарече сделката предателство спрямо интересите на гърците и даване на възможност за съседната страна официално да се ползва от правото да използва в името си думата „Македония“, принадлежаща преди всичко на гръцката история.
В четвъртък стана известно, че международното разследване на убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги ще се ръководи от Агне Каламар, специален докладчик на ООН за произволните екзекуции без съдебна присъда. В интервю за Reuters тя съобщи, че на 28 януари заминава за Турция, за да оцени мерките, предприети от Риад и Анкара, както и степента на отговорност на страните и на отделните лица в това престъпление. Изводите и препоръките си Каламар ще представи през Съвета на ООН по правата на човека през юни.
Превод и редакция: Ивелина Ватова