Москва. Понижението на реалните доходи на населението, което продължава шеста година, повлия на общественото мнение в Русия, пише изданието „Независимая газета“. Приоритетите на мнозинството забележимо се промениха. До момента, докато не бъде осигурено високо равнище на благосъстояние на гражданите, Русия не може да се смята за велика държава, смятат мнозинството от анкетираните в проучване, проведено от Центъра за проучване на общественото мнение в Русия. За това, че великата държава трябва да има мощни въоръжени сили, сега отговарят много по-малко граждани в сравнение с преди 17 години.
Според гражданите, през 21 век Русия трябва да се стреми към две главни цели. На първо място, да бъде една от 10-15-е икономически развити и политически влиятелни страни в света. На второ място, да си върне статута на супердържава, „какъвто беше СССР“. До този извод стигнаха социолозите, анкетирайки 1600 руснаци.
За първата цел през май тази година дават гласа си 45% от анкетираните, а за втората – 34%. За изминалите 17 години важността на първата цел в очите на руснаците забележимо се е увеличила, през 2003 година за нея са се обявили 35% от запитаните. Актуалността на втората цел почти не се е променила, като и преди 17 години нея са избрали също 34% от анкетираните.
С времето забележимо се е променил този смисъл, който руснаците, съдейки по анкетата, влагат в понятието „велика държава“. Социолозите питат анкетираните: „Какво трябва да постигне Русия, за да се смята за велика държава?“. (закрит въпрос, може да бъдат избрани не повече от два варианта на отговор).
През май тази година трите най-популярни отговора изглеждат така. Първо – да осигури високо равнище на благосъстояние на гражданите, според 43% от запитаните. На второ място – да има развита икономика, този отговор дават 33% от анкетираните. Трето – да развива наука и да внедрява нови технологии, според 22% от запитаните.



Превод и редакция: Светлин Божков