Във Венецуела отново се активизират уличните протести на противниците и привържениците на сегашния режим. На фона на продължаващата битка с проблемите в електро и водното снабдяване на страната опозиционният лидер Хуан Гуайдо започна тъй наречената операция „Свобода“, която е насочена към смъкване от власт на неговия опонент, действащият държавен глава Николас Мадуро.
«Тук сме не за да искаме електричество и вода, необходими в всекидневния живот. Идваме, за да искаме свобода, демокрация бъдеще, образование“, са думите, с които Гуайдо се обръща към привържениците си на един от централните булеварди в Каракас. Тази манифестация е първата многомащабна протестна акция, след като миналата седмица официален Каракас лиши Гуайдо от депутатския му имунитет заради нарушение на Конституцията, както и му забрани да заема държавни длъжности в продължение на 15 години. За операция “Свобода“ Гуайдо се подготвя в течение на няколко седмици, през които пътуваше из страната.
Едновременно с привържениците на опозицията в събота венецуелските улици се напълниха и със симпатизанти на сега управляващите. Облечени в традиционни яркочервени дрехи, те участваха в демонстрация „против империализма“. «Повече от пет милиона венецуелци от цялата страна са включени в операция по защита на свободата и мира. Хората са на улицата, за да кажат, че улицата принадлежи на народа, не на олигархията“, обяви Мадуро. Преди това през социалната платформа Twitter той призова последователите си да изпълнят улиците на Каракас с „радост и народен колорит, за да демонстрират антиимпериалистическите настроения на Венецуела“.
На свой ред лидерът на опозицията твърди, че администрацията на Мадуро е в състояние на объркване и хаос именно заради протестните акции, които заливат страната. „Те са в паника. Президентският дворец „Мирафлорес“ се тресе, защото ние сме на улицата. Докато те контролират четири квартала, ние организирахме протести на 358 места в страната“, обяснява Гуайдо на подкрепящата го тълпа.
Действащият президент на Венецуела се обърна към правителствата на Мексико, Уругвай, Боливия и 14 държави от Карибската общност (КАРИКОМ) с молба да помогнат «в създаването на условия за диалог, за да успеят венецуелците да постигнат взаимно разбиране“. «С тяхна подкрепа във Венецуела може да започне диалог. Потвърждавам желанието и готовността си да се намери решения чрез преговори за благото на бъдещата държава“, уверява митинга на привържениците си Мадуро.
Според него споменатите страни трябва да помогнат при намирането на разрешение на кризата. По време на първите срещи на международната контактна група по ситуацията във Венецуела, която се проведе в края на февруари в столицата на Уругвай, се предложи четиристепенен механизъм за преговори между действащия режим и опозицията. Първият етап предвижда да се установи пряк контакт между конфликтуващите страни на място, гарантиращо тяхната сигурност. На втория етап идват самите преговори, като тяхната цел е да се потърсят точките на допир, за да се разработят потенциални споразумения. Третият етап е насочен към постигане на компромис, официално потвърждаване на договореностите, постигнати в хода на преговорите. В четвъртия заключителен етап тези договорени действия се реализират под контрола на наблюдатели.
„Механизмът от Монтевидео (Уругвай, Мексико, КАРИКОМ и Боливия) е най-искрената и строго очертана инициатива от всички, които бяха разработени по венецуелската тема“, написа в Twitter и ръководителят на МВнР на страната Хорхе Ареас. Между другото Мадуро определи като безплодни опитите на опозицията да се сдобие с власт. „Вярвате ли, че с помощта на тероризма можете да постигнете политическа власт?“, пита той противниците си. – „Никога! Нито с електрически тероризъм, нито с политически тероризъм, нито с наемен тероризъм. Не!»
Между впрочем в експертните среди съвсем не са склонни да придават голямо значение на готовността на Мадуро за контакти и преговори с противната страна. Преговорите за него са опит да си даде повече време, а така да се опита по някакъв начин кризата да отмине. Според Дмитрий Розентал, заместник директор на Института за Латинска Америка към Руската академия на науките, трябва да се прави разграничение между реториката на Мадуро и истинските му намерения. Експертът се съмнява, че на фона на властовата битка действащият президент е готов да промени позицията си. «От самото начало на кризата Мадуро говори за готовността си да води диалог с опозицията. Така тази стъпка, сама за себе си, не говори за нищо. Друг е въпросът, че нито той, нито опозицията засега не са готови на отстъпки. Но ако нито една от страните не е склонна на компромиси, тогава за какво им е да преговарят?“ , удивлява се експертът.
От позицията на прагматизма все пак Мадуро трябва да предприеме някакви действия,с поред Розентал. В същото време да се съгласи на предсрочни избори означава да демонстрира совята слабост. «Към Мадуро може да се отнасяме по различни начини. И все пак той в момента е единственият легитимен лидер на чавистите. Ако реши да отстъпи мястото си на някого другиго, то съвсем допустимо е в чавистката партия претендентите за поста му да влязат в битка помежду си. Това само ще отслаби още повече позициите на управляващите във Венецуела“, допуска експертът.
Междувременно Гуайдо, като държи сметка на факта, че за смяна на режима се обявяват над 90 на сто от венецуелците, обяви „заключителната фаза“ на операция „Свобода“. Политикът определи и нейната дата – 10 април, като призова привържениците си тогава да излязат на улиците „ да протестират с удвоена сила“. По думите му в скоро време във Венецуела ще се проведе международна конференция по въпроса за преодоляване на социалната и политическата криза. Според руския експерт Дмитрий Розентал протестите от предишните седмици не са постигнали очаквания от Гуайдо ефект на масовост: «Гуайдо ще направи всичко възможно, за да увеличи антиправителствените настроения. Това е много сериозен аргумент за натиск на властта, който освен това има и мощен пропаганден ефект“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова